poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Poproszę o kilka informacji .......  (Przeczytany 11837 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Isabelle26

  • Gość
Poproszę o kilka informacji .......
« dnia: 12 Gru 2007, 09:11:05 »
Witam, mam kilka pytań dotyczących Danii
* Czy otrzymanie żółtej karty dotyczy pozowolenia i prace? Cały czas czekam za nim, posiadam tylko numer CPR. A jeżeli tak to co wtedy gdybym zachorowała? ( wspomnę że zabiezpieczyłam się i wykupiłam ubezpieczenie turystyczne) ale co wtedy gdy bym nie miała jak wygląda sprawa z lekarzem?
* Chciałabym też się dowiedzieć co do rozliczenia podatku rocznego w Polsce gdyz pracowałam do Maja w Polsce a potem już Dania, słyszałam że można jakoś to obejść np. nie ujawniać pracy za granicą znaczy się powiedzieć że nie pracuję np.Bardzo proszę o pomoc
* Jak wspomniałam czekam cały czas za pozwoleniem , więc wiem że szkoła duńskiego darmowa nie obejmuje mnie jak na razie ale zapisałam się prywatnie płacę za nią, ale czy jest mozliwość abym zbierała paragony ze szkoły i wtedy gdy już dostanę papiery starać się o zwrot tej nauki języka..?
Pozdrawiam
Izabella

piatka

  • Gość
Odp: Poproszę o kilka informacji .......
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Gru 2007, 10:20:31 »
Zolta karta  SYGESIKRIGSKORT jest to dowod ubezpieczenia przyslugujacy osobom majacym pozwolenie na pobyt i zarejestrowanym w folkeregister.
Jak z tego wynika, otrzymasz ja jak sie zglosisz do komuny z zezwoleniem.
Po otrzymaniu "zoltej karty" musi uplynac 8 lub 13 tygodni, zebys nabyla praw do ubezpieczenia.
Nikomu nie radze oszukiwac urzedow skarbowych, ale kazdy decyduje sam, z tym, ze przy wpadce kary sa bardzo wysokie.
Nikt ci nie zwroci kasy za nauke jezyka przed otrzymaniem zezwolenia. Mozna szukac darmowych szkol dla osob takich jak ty. Skontaktuj sie z Madzialenasz.
 Dlaczego nie monitujesz w sprawie zezwolenia?
 Pozdrawiam

Klingoon

  • Gość
Odp: Poproszę o kilka informacji .......
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Gru 2007, 10:30:15 »
* Chciałabym też się dowiedzieć co do rozliczenia podatku rocznego w Polsce gdyz pracowałam do Maja w Polsce a potem już Dania, słyszałam że można jakoś to obejść np. nie ujawniać pracy za granicą znaczy się powiedzieć że nie pracuję np.Bardzo proszę o pomoc
Dania ma z Polska podpisana umowe o unikaniu podwojnego opodatkowania. Zobacz
http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki/broszury_informacyjne/web_praca_najemna_2007.pdf

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Poproszę o kilka informacji .......
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Gru 2007, 14:11:20 »
Skoro pracujesz i mieszkasz w Danii od maja, mozesz zlozyc w US NIP 3, powiadajac, ze mieszkasz za granca na stale.
Warunkiem jest nie posiadanie interesu zyciowego w Polsce takiego jak dzíecii, maz, wynajete oficjalnie mieszkanie, akcje itp...
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Isabelle26

  • Gość
Odp: Poproszę o kilka informacji .......
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Gru 2007, 21:36:43 »
"Przykład 3. Paweł wyjechał do Danii do pracy i pozostaje tu pół roku. Zamierza tu pozostać kilka lat. W Polsce nie posiada majątku, wcześniej mieszkał z rodzicami. Swoje centrum interesó życiowych przeniósł do Danii. W tym przypadku wystarczy że w Polsce złoży NIP-3 do Urzędu Skarbowego z informacją o zmianie miejsca zamieszjkania i dzięki temu nie musi rozliczać duńskiego dochodu w Polsce."
Czy ten przykład mnie np. dotyczy tylko czy nie muszę mieć zameldowania w Danii a przecież go nie posiadam bo cały czas oczekuję pozwolenia o prace.....?

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Poproszę o kilka informacji .......
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Gru 2007, 22:22:46 »
Czy jest odprowadzany podatek od Twojego wynagrodzenia? Czy pracujesz zupelnie na czarno?
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: Poproszę o kilka informacji .......
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Gru 2007, 22:36:24 »
Jeszcze w zeszlym roku obowiazywaly przepisy wg ktorych kazdy, kto w ciagu jednego roku pracowal w Polsce, a potem w Danii, musial rozliczac sie w Polsce. Podobno dunski urzad skarbowy powinien przekazywac polskiemu US informacje o zarobkach Polakow. Nie wiem, czy cos sie zmienilo w tym roku.
Ale wiem na pewno, ze w zyciu tylko 2 rzeczy sa pewne: smierc i podatki. ;)

poloniainfo.dk

Odp: Poproszę o kilka informacji .......
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Gru 2007, 22:36:24 »

Klingon

  • Gość
Odp: Poproszę o kilka informacji .......
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Gru 2007, 22:45:33 »
Na tej stronie znajdziesz linki do artykułów na ten temat: Podatki w Danii
Certyfikat rezydencji otrzymasz w SKAT.

PS. Są zakłady pracy które są z góry zatwierdzone do zatrudniania pracowników z nowych UE krajów (na forum znajdziesz link do listy z tymi zakładami) - możesz pracować czekając na pozwolenie na pobyt i pracę.

Isabelle26

  • Gość
Odp: Poproszę o kilka informacji .......
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Gru 2007, 23:09:41 »
Czy jest odprowadzany podatek od mojego wynagrodzenia.....? hmmm a jak to sprawdzić ?

Klingon

  • Gość
Odp: Poproszę o kilka informacji .......
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Gru 2007, 23:19:43 »
Jest wyszczególnione na kwicie wypłaty. Powinnaś też dostać ze SKAT kartę podatkową.

Isabelle26

  • Gość
Odp: Poproszę o kilka informacji .......
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Gru 2007, 09:42:55 »
Tak otrzymuje kwity wypłaty mam je przed soba tylko proszę powiedzieć czego szukać na tym kwicie bo nie za bardzo rozumiem duńskiego ...

Kligoon

  • Gość
Odp: Poproszę o kilka informacji .......
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Gru 2007, 10:20:45 »
Czy jest odprowadzany podatek od mojego wynagrodzenia.....? mmm a jak to sprawdzić ?
Na przyklad

FERIEBERETTIGET LØN                                                        8.000,00                          wyplata
ATP                                                                                       74,55-                          skladka na emeryture
8% AM-BIDRAG AF                                  8.000,00 KR.            610,00-                          skladka na rynek pracy            
40% A-SKAT AF (7.285,45-3.133)               4.152,45 KR.                            1.667,00-     podatek

DO DYSPOZYCJI NA KONCIE 99999999  D.28.12.2007                                   5.618,45

Isabelle26

  • Gość
Odp: Poproszę o kilka informacji .......
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Gru 2007, 10:26:34 »
To ja mam tak
FERIEBERETTIGET LØN  16380,00
ATP -Bidrag                        81,30
AM-Bidrag Beregningsgrunlag 1304,00
A-Skat 39% AF  i tu mam Zero
FRikort Rest np. teraz do końca już roku mam koło 9000,00
Do dyspo. na koncie 31.10.07 14994,00

O takie coś mam

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Poproszę o kilka informacji .......
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Gru 2007, 10:36:57 »
Klingtonie, co Ty na to? Dla mnie to wyglada jakby kolezanka nie istniala dla SKAT.

Jesli jest tak w rzeczywistosci to MOIM ZDANIEM nie musisz sie z tych pieniedzy rozliczyc w Polsce.... bo to czarne pieniadze...
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Isabelle26

  • Gość
Odp: Poproszę o kilka informacji .......
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Gru 2007, 10:44:12 »
Czyli co żle jest ....:(
Jeszce dostałam pismo na nowy rok ze Skatu i też nie za bardzo z tego pisma rozumiem :(

poloniainfo.dk

Odp: Poproszę o kilka informacji .......
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Gru 2007, 10:44:12 »

 

Emigracja do Danii. Kilka pytań.

Zaczęty przez degiDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 5809
Ostatnia wiadomość 05 Maj 2019, 22:57:00
wysłana przez grudniowa
wniosek o laczenie rodzin-kilka pytan

Zaczęty przez 8nikita9Dział Rodzina ...

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 6225
Ostatnia wiadomość 28 Lis 2016, 16:09:29
wysłana przez 8nikita9
Kilka stron do przetłumaczenia

Zaczęty przez DamianJBDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2733
Ostatnia wiadomość 14 Sty 2011, 11:44:10
wysłana przez DamianJB
kilka pytań

Zaczęty przez patroltuningDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 2942
Ostatnia wiadomość 11 Lis 2011, 20:40:57
wysłana przez roga
Kilka absurdów z Polski rodem

Zaczęty przez willyDział Hydepark

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 2944
Ostatnia wiadomość 20 Sie 2008, 11:02:31
wysłana przez vera