poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??  (Przeczytany 262184 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #135 dnia: 27 Paź 2009, 12:10:11 »
W zwiazku ze zmianami 01.05.2009 (zakonczeniem okresu przejsciowego dla obywateli z nowych krajow Unii), obywatele,
ktorzy w okresie 2008/2009 otrzymali pobyt 1-roczny (pomimo umowy o prace na czas nieograniczony), zobowiazani sa po uplywie daty pozwolenia na pobyt zlozyc wniosek o "registreringsbevis" w Statsforvaltningenm np. osoba ktora zostala zatrudniona we wrzesniu 2008 (na czas nieograniczony) a dostala pozwolenie na pobyt na okres wrzesien 2008 - wrzesien 2009 - musi zlozyc wniosek o rejestracje.

Informacje uzyskalem na pismie z Udlændingeservice EU-enhed jak rowniez z lokalnego Statsforvaltning

Offline mazia

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #136 dnia: 11 Gru 2009, 16:34:08 »
Witam
Pracuje w dani 3 lata sezonowo( po 6 miesiecy w roku u tego samego pracodawcy,który ma z gory przyznane pozwolenie na zatrudnianie obcokrajowcow ) mieszkam caly czas w Dani. Pozwolenie na pobyt wygasło mi 25 maja 2008 . Podjełam znowu prace w kwietniu 2009 roku u tego samego pracodowcy na 6  miesiecy, nie zajerestrowałam sie w urzedzie Statsforvaltningen.poniewaz nie zwrociłam uwagi ze pozwolenie na pobyt mi wygasło. Teraz jestem bez pracy,chodze do szkoły dunskiej i staram sie o kotakthjælp z komuny. W komunie oswiadczyli mi, że mogę uzyskać pomoc jesli dostanę zgode  na pobyt. Złożylam wniosek do urzedu na zgode mialam czekac 2 tygodnie, czekam juz 3 miesiacie i dalej nie mam odpowiedzi, ciagle proszą mnie o przesyłanie roznych dokumentów,ostatnio mósiałam przesłac swoje wszystkie umowy o prace oraz løny i karty podatkowe. Zaczynam sie bardzo denerwowac ta sytyacja i mam pytania odnosnie tej sytuacji
1. dlaczego tak dlugo czekam na zezwolenie?czy moge starać się o rejestracje w urzedzie jesli mam status bezrobotnego?
2. czy rejstracja Statsforvaltningen dopabuse upoważnia mnie do świadczeń ktore przyznaje komuna?( faktem jest ze w urzedzie Statsforvaltningen powiedzieli mi ze  nie mosze miec zaświadczenia o rejestracji, zeby ubiegac sie o pomoc finansowa, w komunie mowią na odwrót)
3.czy majać meldunek w Dani i żółta karte  moge dostać odmowna decyzje zezwolenia na pobyt?
bardzo prosze o pomoc

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #137 dnia: 11 Gru 2009, 17:09:50 »
To zart jakis????

Nie mialas na pozwolenia na pobyt, co obecnie oznacza, ze nie bylas zrejestrowana w ewidencji ludnosci, czyli dalej NIE BYLO Cie oficjalnie w Danii i sie dziwisz, ze sprawy dlugo trwaja???
Ty sie ciesz, ze oni sprawdzaja i wykazuja wole w uznaniu Ci czasu, ktory bylas i pracowalas nielegalnie, zamiast Politi przyslac.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline EVA77

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 139
  • Reputacja: +2/-3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #138 dnia: 11 Gru 2009, 23:15:15 »
To wcale nie musi być żart. Tak sie składa że ja również pracowałam bez pozwolenia. Mało tego nie mając pozwolenia dostałam zasiłek macierzyński. Potem gdy chciałam iść do szkoły pozwolenie było niezbędne, więc poszłam po nie i dostałam od ręki. I obyło się bez wzywania policji. Wiem- dziwne, ale Dania to generalnie dziwny kraj i już się przekonałam że co urzędnik to inna zasada.

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #139 dnia: 12 Gru 2009, 13:25:28 »
Bez pracy czy kontraktu na prace i ten musi byc na czas nieokreslony nie dostanie sie pozwolenia na pobyt, do pozwolenia na pobyt wypelnia sie druk AR8 i tam sa rubryki ktore wypelnia pracodawca, tak wiec bez wypelnienia tych rubryk wniosek bedzie niepelny i co za tym idzie bez szans na powodzenie.

a

  • Gość
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #140 dnia: 12 Gru 2009, 13:36:28 »
Bez pracy czy kontraktu na prace i ten musi byc na czas nieokreslony nie dostanie sie pozwolenia na pobyt, do pozwolenia na pobyt wypelnia sie druk AR8 i tam sa rubryki ktore wypelnia pracodawca, tak wiec bez wypelnienia tych rubryk wniosek bedzie niepelny i co za tym idzie bez szans na powodzenie.

Leo, po co wprowadzasz ludzi w blad?

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #141 dnia: 12 Gru 2009, 16:46:59 »
Na jakiej podstawie twierdzisz ze wprowadzamludzi w blad,wysylalem niejednokrtnie w imieniu moich zanajomych takie formularze i jesli niemieli kontraktu stalego nie dostaliby pozwolen na pobyt.Dzwonilem nawet z tym tematem do Kopenchagi i powiedziano mi zeby dostac pozwolenie na pobyt kontrakt na prace musi byc na czas nieokreslony,no chyba ze cos sie zmienilo w przeciagu tego roku,jesli tak to sorki,sprawa o ktorej ja piszetyczyla sie jeszcze w roku 2008.

poloniainfo.dk

Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #141 dnia: 12 Gru 2009, 16:46:59 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #142 dnia: 12 Gru 2009, 18:12:08 »
Zmienilo sie od 1. maja 2009. Jak wiadomo, musisz jedynie na podstawie kontraktu/umowy o pracy zarejestrowac sie w Statsforvaltningen, wypelniajac wniosek OD1 (wersja 4.2.1) do pobrania na necie lub w Statsforvaltningen - nic wiecej.

Offline slavo1

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #143 dnia: 25 Gru 2009, 13:32:22 »
Witam wszystkich...wiec ja opisze moja sytuacje,moze ktos mi powie co poszlo zle?  pracuje w dani od lutego 2007,przez 1,5 roku pracowalem dla jednej firmy,niby legalnie od samego poczatku,ale nie mam payslepow na pierwsze 4 mies.pracy,placilem 60%podatku przez te 4 mies.a pracodawca objecywal ze wszystko zaostanie wyrownane w maju 2008 r.przez skat,co okazalo sie bzdura gdy dostalem 1000 kr.zwrotu i dodam jeszcze,ze nigdy nie bylem na 8%.tylko zawsze na 39% ale suma nieopodatkowana byla na poczatku 3800kr. jak sie za to wziolem podskoczyla do 5700kr a potem na 12000kr ale bardzo krotko,wiec to chyba to samo.bylo jeszcze kilka innych walkow wykonanych przez ta firme wiec sprawa poszla do zwiazkow,zalatwione ugodowo,byla kolejna firma tez dekarska,wszystko wporzadku ale kryzys zalatwil mi zwolnienie.z kontraktem,listem zwalniajacym,ostatnimi payslepami,wydrukiem z banku udalem sie do jobcenter i cacy kontanthjelp przydzielone,ciagle szukalem pracy przez jobnet,dostalem opiekuna z jobcenter po 2 mies.szukania,ktory juz po 2 tyg. znalazl mi prace jako tynkarz i tu zaczely sie prawdziwe problemy:mieszkam zaraz przy granicy niemieckiej a praca byla w Arhus,kontenery sypialne na miejscu,uzywalem swojego samochodu,placilem za paliwo ogolnie bylem zadowolony,gdy po 5 tyg.firma sie skonczyla,ani kasy ani pocaluj mnie w d....na tej budowie bylismy w szesciu ja i kilku niemcow i reszta dunczycy i znowu do zwiazkow,okazalo sie ze jest jeszcze 9 osob w stolicy tez na lodzie,wiec znowu poszedlem do jobcenter.tam milo wredna pani za biurkiem postanowila wziasc sprawy w swoje rece i na podstawie tego co zobaczyla w systemie,wykluczyla mnie z dalszej wspolpracy,okazalo sie,ze Statsforvaltningen niezaktualizowalo mojego pozwolenia na pobyt,ale to pozwolenie ciagle jest w mocy do puki szukam pracy w systemie jobnet, powinno sie zazebiac a wyszedl zgrzyt... zrezygnowalem zmieszkania za ktore dalej mam placic przez 3 mies.okres wypowiedzenia,pozbylem sie auta bo zero kasy na ubezpieczenie,kumpel dunczyk odstapil mi jeden pokoj i zawislem bez szans....3 mies prostowalem to i przyznali sie do bledu,tydz.temu dostalem kontanthjelp 1500 kr mies :o...na waciki dla nazeczonej ;D zle sie dzieje w panstwie dunskim...zwiazki mowia ze jeszcze z 5 mies.jak kase dostane...co tu jest grane? jak zauwazycie ze firma zaczyna zmieniac nazwe i adresy to wlasnie znaczy,ze jestescie rolowani...wesolych swiat pozdrawiam

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #144 dnia: 27 Gru 2009, 15:39:02 »
Slavo: Rozumie Twoja frustracje, ale z Twojego zagmatwnaego tekstu potrafie wyciagnac wniosek, ze niebardzo rozumiesz jak funkcjonuje obowiazujacy system. Oczywiscie maszracje, ze pracodawca nie byl w porzadku, jezeli nie wydawal Ci przez kilka miesiecy dowodow zaplaty wynagrodzenia (lønseddeler). Nie wiem czy w ogole miales karte podatkowa. W takim wypadku pracodawca potraca 60% ale wszystko to zostaje sprstowane w rozliczeniu rocznym, gdzie Ty masz obowiazek sprawdzenia
informacji jakie posiada SKAT. Sporzadzajac korrekture dot. np. ulg itp. otrzymujesz zwrot nadplaconego zaliczkowo podatku.
Z Twojego tekstu wynika, ze nie placiles na A-kase. Gdybys placil A-kase moglbys otrzymywac zapomoge w wysokosci okolo 170.000 rocznie brutto w maksymalnym okresie do 4 lat. Kontanthjælp, ktora w przeciwinstwie do zapomogi z A-kasy jest wylacznie pomoca socjalna i o ktorej piszesz, oceniana jest na podstawie Twojej sytuacji materialnej, zarobkow, majatku, placonego czynszu itp. Maksymalna stawka dla osoby nie majacej obowiazku opieki nad innymi osobami to okolo 10.000 koron miesiecznie. Takie sa warunki. Twoje stwierdzenie, ze zle sie dzieje w panstwie dunskim, przyjmuje z lekkim przymrozeniem oka.
 

Offline ines2314

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #145 dnia: 01 Lut 2010, 16:00:24 »
no właśnie jak to teraz jest? mianowicie , przyjechałam do dani jakieś dwa tygodnie temu, w tym tygodniu dostałam pracę na kontrakcie czas 3miesięcy-na 60 godzin/miesiąc. i mam duży problem bo nie mam zielonego pojęcia gdzie mam się udać z kontraktem żeby wszystko załatwić jak należy. Niestety mój pracodawca nie jest skory do pomocy. Mam stały meldunek w Polsce, tu w Danii nie mam meldunku.Co zrobić żeby dostać żółtą kartę, numer CPR i tak dalej no właśnie i jak to jest z tym podatkiem? Błagam o jakiekolwiek informację. Z góry dziękuję. 

Offline mojamaja

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 138
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #146 dnia: 01 Lut 2010, 16:05:03 »
bez meldunku nie dostaniesz cpr ani żółtej karty, dostaniesz w skat personnmumer, który po zameldowaniu w DK moze stac sie cpr numerem. w kommunie z kontraktem i podpisanym przez pracodawce wnioskiem mozesz otrzymac tymczasową żólta karte z adresem Polskim.
najpierw udaj sie do Skatu , załatw ulgę , personnumer, potem do kommuny po ten wniosek i z jak pracodawca podpisze spoerotem do kommuny , żólta karta o kwestia 2 tyg

Offline faja

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 118
  • Wiadomości: 787
  • Reputacja: +5/-1
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #147 dnia: 01 Lut 2010, 17:15:21 »
no właśnie jak to teraz jest? mianowicie , przyjechałam do dani jakieś dwa tygodnie temu, w tym tygodniu dostałam pracę na kontrakcie czas 3miesięcy-na 60 godzin/miesiąc. i mam duży problem bo nie mam zielonego pojęcia gdzie mam się udać z kontraktem żeby wszystko załatwić jak należy. Niestety mój pracodawca nie jest skory do pomocy. Mam stały meldunek w Polsce, tu w Danii nie mam meldunku.Co zrobić żeby dostać żółtą kartę, numer CPR i tak dalej no właśnie i jak to jest z tym podatkiem? Błagam o jakiekolwiek informację. Z góry dziękuję. 
zeby dostac registerebevis musisz miec kontrakt na okres dluzszy niz trzy miesiace, do trzech miesiecy jestes traktowana jak turysta, tymczasowy cpr zalatwisz w skacie, poto zeby moc placic podatki, jesli masz zamiar poszukiwac tu przacy po tych trzech miesiacach, musisz sie zarejestrowac w statsforvaltning i dopabuse wtedy mozesz dostac karte ubezpieczenia
http://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/borgere_fra_eu_og_norden/eu_og_eos-statsborgere/

[Posted on: 01 Lut 2010, 17:08:53]

bedziesz tez musiala pokazac, ze masz srodki na utrzymanie na ten okres

[Posted on: 01 Lut 2010, 17:10:14]

tu jeszcze jedna stronka
http://www.statsforvaltning.dk/site.aspx?p=6026

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #148 dnia: 01 Lut 2010, 19:36:10 »
A ja bogatsza w sprawdzona wiedze, powiem, ze znam przypadek chlopaka, ktory ma bardzo powazne problemy, poniewaz sie nie zarejestrowal w Statsforvaltningen. Co prawda narozrabial nieco wczesniej, ale jak przyszlo co do czego to wazniejsze bylo to, ze nie byl zarejstrowany. Dodam, ze pracowal legalnie, placil SKAT (mial tam cpr).
Nie wiem jak ostatecznie sprawa sie skonczyla, ale wiem, ze w gre wchodzila deportacja i zakaz przyjazdu do Danii. O tym ostatecznie mial zdecydowac sad.

Zaznaczam, ze nie wyssalam powyzszego z palca!
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline kama

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 5
  • -Otrzymane: 5
  • Wiadomości: 134
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #149 dnia: 16 Kwi 2010, 18:39:29 »
Witam,
W 2007 roku przyjechalam z mezem do Danii, po okolo 6 miesiacach uzyskalam pozwolenie do pobytu tutaj ale nie jesli chodzi o podjecie pracy.
Od stycznia 2010 roku jestem zatrudniona, teraz mija okres 3 miesiecy odkad podjelam prace, wiem, ze musze wyslac podanie o pozwolenie na prace, jednak, nie moge znalesc odpowiedniego wniosku dla mnie, poniewaz pozwolenie na pobyt mam. Praca jest na czas nieokreslony.
Jesli wskaza mi Panstwo wlasciwy druk , bede wdzieczna.
Ja znalazlam taki, ale on dotyczy rowniez pozwolenia na pobyt a takowe mam.
Z gory dziekuje.
Oto link:
http://www.statsforvaltning.dk/site.aspx?p=6060

poloniainfo.dk

Odp: Zmiany w prawie od 1 maja 2008 ??
« Odpowiedź #149 dnia: 16 Kwi 2010, 18:39:29 »

 

airshow 2008

Zaczęty przez maggie23Dział Hydepark

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 13038
Ostatnia wiadomość 11 Cze 2008, 23:14:16
wysłana przez kahma
Jak się rozliczyć ze skat w 2008

Zaczęty przez kaska114Dział Podatki

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 21440
Ostatnia wiadomość 07 Gru 2008, 16:41:13
wysłana przez K3
Podatki w 2008????

Zaczęty przez dorotaa22Dział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 6726
Ostatnia wiadomość 25 Lis 2007, 10:44:38
wysłana przez Zurich
korekta za 2008

Zaczęty przez tazzolDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 4940
Ostatnia wiadomość 05 Mar 2010, 23:58:37
wysłana przez Artar
JSC a ferie penge za 2008

Zaczęty przez SJC searchDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 10132
Ostatnia wiadomość 01 Cze 2009, 17:12:30
wysłana przez Gość