poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Dziwna moda czy coś innego??  (Przeczytany 12087 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Manior

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 17
  • Wiadomości: 949
  • Reputacja: +16/-6
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #30 dnia: 15 Cze 2008, 13:25:03 »
.........nie ma nadmiaru ksiazek i regalow z nimi.
Jakos nie jest to modne. Jak mi mowiono, duzo osob kupuje prase, zas ksiazki czasem. Czesciej juz je oddaje do DRK lub wyrzuca.

Przekazaliśmy kilka lat temu sporo polskich książek do Centralbiblioteket w Odense. Można je wypożyczyć w dziale literatury polskiej.
Jednej książki, z literatury światowej nie chcieli przyjąć, bo jak nam powiedzieli - Nie mają jeszcze tej książki przetłumaczonej na duński ?!?!

Pozdrawiam

Offline Svaria

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #31 dnia: 17 Cze 2008, 08:53:25 »
Zarowno polski styl jak i ten dunski ma wiele plusow jak i tez minusow.
I tu i tam mozna znalezc cos co przykuje uwage a tylko od nas zalezy czy wykorzystamy to w naszym domostwie.
szalenie podoba mi sie dunska / skandynawska surowosc wnetrz ale rowniez podoba mi sie cieplota slowianskiego / polskiego domu.

Jedna rzecz na ktora ja zwrocilem uwage w sposob szczegolny to to ze pomimo tak wykwintnych rodzajow design zarowno tych markowych jak i tych nei markowych to ja odnioslem wrazenie ze wszystko co roku robione jest na jedno kopyto a wybor przed ktorym staje potencjalny konsument jest znikomy.

W Polsce z kolei dziala ta w druga strone - od najsliczniej zaprojektowanych elementow do ogromnego masowego kiczu ale mimo wszystko wole taki wybor od dunskiego wyboru.

Z powazaniem

Svaria
Nie ten morduje naród, kto go zabija, lecz ten, kto go demoralizuje - Arystoteles

Offline KamiLka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
  • <3
    • Status GG
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #32 dnia: 17 Cze 2008, 19:18:58 »
co do tych okien zasłanianych różnymi, dziwnymi rzeczami to nie tylko obcokrajowcy tak robią.. chociaż muszę przyznać, że mój chłopak okno w łazience ma zasłonięte ręcznikiem :P

co do wnętrz domów.. zauważyłam, że dużo osób ma takie meble jakie są w reklamach, tzn. takie które dużo pomieszczą, schowają i w domu panuje ład i porządek.. to akurat mi się podoba i sama będę chciała mieć meble tego typu..

ale wybaczcie, duńskie domy są okropne.. mam na myśli architekturę.. wiadomo, że są domki które wzbudzają zachwyt, ładnie zagospodarowane, śliczny ogródeczek itd.. ale jeśli ktoś powiedziałby mi w jakim domu mieszka, nie znalazłabym go w życiu bo te domy wyglądają prawie identycznie.. tylko wjeżdżając do Niemiec np, od razu poznać idzie że już się nie jest w Danii.. nie cierpię tych wielkich domów przypominających obory, pozbawionych jakiegokolwiek uroku, z gołym tynkiem na cegłach lub totalnie bez niego..
po za tym często spotkałam się z beznadziejnym rozplanowaniem mieszkania..

nie mówię tu o wszystkich domach duńskich, bo zaraz wszystkie osoby nad życie kochające Danię rzucą się na mnie jak piranie, ale o większości z nich.. :)


pozdrawiam :)
"Nigdy nie można oznaczyć z pewnością, gdzie się w kobiecie anioł kończy, a diabeł poczyna."

Hakuna Matataaa : DDD

lilianka

  • Gość
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #33 dnia: 17 Cze 2008, 19:40:49 »
co do zasłonek nie spotkalam sie w Danii z gazetami w oknach, zawsze sa to ładne żaluzje lub rolety...a mieszkania rzeczywiscie sa beznadziejnie rozplanowane,czesto przechodzi sie z pokoju do pokoju, a salon połaczony  z kuchnia to jakas porazka ( ja tak mam) jednak u tych Dunczyków u których mialam okazje goscic widac w mieszkaniach widac klase, sa czesto ładne , zadbane i w  dobrym stylu, nie ma typowych dla nas "mebloscianek",ani tapet w kwiatki czy fototapet.ale z tesknoty za mebloscianka sama sobie takowa sprawiłam tutaj w Danii ..

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #34 dnia: 19 Cze 2008, 09:33:01 »
Z domami też jest podobnie. W niektórych spotkałem się ze wchodzisz do pokoju przez kuchnie.

Najlepszym rozwiązaniem jakie widziałem to po prostu wspólny korytarz dla większości pomieszczeń.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #35 dnia: 19 Cze 2008, 11:45:37 »
Nie mialam firanek w oknach w Polsce nie mam i w Danii. Powod prosty - astmatyk w domu.
DO tej pory byly to zaluzje, ale ich mycie doprowadzalo mnie do szewskiej pasji, a kurz na nich sie zbierajacy - Mlodego do napadow kaszlu, wiec ostatnio z jego pokoju wywalilam i to.
Teraz wisi u niego ladna roleta, aczkolwiek w niezbyt sloneczny dzien, jest zawsze podniesiona, wiec wyglada golo.
W lazience mamy mleczna szybe, a w kuchni w polowie okna wisi sobie surfinia z masa kwiatow i tyle...
Nie uwazam by z ulicy wygladalo to jakos dziwnie odrazajaco, chociaz faktycznie gustownych firaneczekk brakuje.

Co do mebli, to fakt, ze brakuje mi tu ciepla olszyny.
Meble powinny byc przede wszytskim praktyczne. Owszem, ze w Polsce mialam ukochana sofe w angielskie kwiaty i rzeczone olchowe meble w takim samym stylu i kolorze w calym domu. Tu mamy zbiorowisko mebli z roznych parafii.... ale, to tez ma swoj urok - kilkudziesiecioletnia etazerka po babci, czarne skorzane sofy (o jakich nigdy nie pomyslalabym w Polsce) maja ten plus, ze mozemy na nich siedziec bez stresu z ukochanym psem, a upackane lapki naszych kilkuletnich gosci tez nie sa niczym stresujacym.
Przywyklam do tego i uwazam nawet, ze tak jest wygodniej....
Z jednym sie nie pogodzilam - bialo-szarymi scianami i i zimnymi obrazami.... ale :) Tu juz moj maz wie, ze jesli w tym roku nie kupimy nowego mieszkania, na scianach zagosci jakis cieply kremik :)

Co do rozplanowania, to mysle, ze wynika ono z nieco innego pojecia o funkcjach mieszkania.
Mieszkanie dwupokojowe to dla Dunczykow kawalerka - living room plus sypialnia, wiec niczym dziwnym jest wejscie do lazienki z sypialni.
Wiekszosc trzypokojowych to po porstu living room plus jadalnia (ze szklanami drzwiami na calej dlugosci) plus sypialnia.

Niestety lata komuny, w ktorych ilosc metrow kwadratowych byla scisle okreslona, daja znac o sobie.
Pamietacie, ze M4 to bylo bodajze 47 m kw.!!! I to byly mieszkania 3-pokojowe, dla czteroosobowych rodzin!!!
M5 - mieszkania 4 pokojowe mialy okolo 57 metrow i byly przeznaczone dla rodzin wielo(czytaj wiecej niz 2-3)dzietnych
Wiec o czym my mowimy???
Tak male klitki musialaby byc w miare funkcjonalnie zaplanowane (choc nie zawsze), by domownicy nie pozabijali sie nawzajem drzwiami.

Aczkolwiek :) polskie doswiadczenia przydaja sie w Danii :)
Powiem szczerze, ze wlasnie przekonuje swojego meza, ze od biedy przeciez mozemy zostac w naszej kawalerce (dwa pokoje 70 m kw.), nawet jesli pojawi sie czwarty domownik.
A jako argument podaje mu mozliwosci funkcjonalnego zagospodarowania rodem z Polski :) pawlaczyki, poleczki pod sufitem itd....
Tak na marginesie :) moj maz na haslo "poleczka" zaczyna miec rekacje alergiczne :) bo mi wiecznie gdzies pasuje jakas "poleczka" - a to pod parapetem, a to pod lustrem, a to w ubikacji we wnece za sedesem...
Powiem, ze poczatkowo sie dziwi, ale jak juz przycisniety do muru ja zrobi stwierdza, ze to byl calkiem fajny pomysl.

Moim zdaniem, nie ma co krytykowa czy oceniac, kto lepszy... lepiej korzytsac z doswiadczen swoich i cudzych w celu tworzenia swojego wlasnego stylu.
Osobiscie, nie interesuje mnie opinia innych o moim mieszkaniu. DLa mnie najwazniejsze jest moje w nim samopoczucie i wygoda.

Ufffff.... ale sie rozpisalam...


Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Dziwna moda czy coś innego??
« Odpowiedź #35 dnia: 19 Cze 2008, 11:45:37 »

 

zwolnienie z pracy - czy musi podać powód

Zaczęty przez zosiaxDział Pomoc!

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 18618
Ostatnia wiadomość 17 Lip 2008, 16:33:25
wysłana przez zosiax
Mieszkanie spoldzielcze czy wlasnosciowe

Zaczęty przez ukaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 12314
Ostatnia wiadomość 21 Lip 2009, 18:23:16
wysłana przez uka
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 29510
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
rejestrować żone czy nie? - podatek, kwota zwolniona,

Zaczęty przez piotrekszDział Podatki

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 12842
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2008, 13:59:51
wysłana przez Klingon
czy Duńczycy płacą na czas?

Zaczęty przez henlenDział Hydepark

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 9483
Ostatnia wiadomość 29 Wrz 2020, 08:16:02
wysłana przez Jomir