poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Co sie bardziej oplaca...mieszkac w Polsce, czy z mezem i dziecmi w Danii?  (Przeczytany 23696 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tula

  • Gość
Naprawde mam duzy dylemat.
Maz na poczatek dostal na reke 138 koron na godzine. Myslisz , ze wystarczy nam na zycie?
To zalezy od tego, ile godzin bedzie pracowal, gdzie bedziecie robic zakupy i ile placic za mieszkanie.

Klingon

  • Gość
138 kr/h to jest raczej brutto (przed podatkiem).

Offline RybkaWillego

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 56
  • -Otrzymane: 114
  • Wiadomości: 572
  • Reputacja: +28/-12
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Ja myślę, że jeżeli będzie pracował na cały etat i do tego znajdzie jakieś nie drogie mieszkanko ( o co niestety nie łatwo) to powinno wam wystarczyć na przeżycie.
Za dużo mówimy o zmianie świata, a za mało świat zmieniamy. Za dużo mówimy o miłości, a za mało kochamy.

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
A mąż dawno zaczął tę pracę? Bo z doświadczenia wiem,że na początku pieniądze się rozchodzą,zanim zacznie się cokolwiek odkładać.

Offline agaw1375

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Pracuje miesiac. A ta kwota to faktycznie brutto.
Myslicie ze damy rade? Czy lepiej zebym podszkolila sie w angielskim on w dunskim i w przyszlym roku lepiej jechac do niego?

Offline giuseppe_Randers

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mieć czy być, być czy mieć?
Wedlug mnie nie bedzie taniej ale bedzie sie oplacalo (chociazby ze wzgledow pozafinansowych :) ), mozna to prosto przeliczyc, niech maz pracuje po ok.
90 h/2 tyg. (taki system panuje w moim miejscu pracy). x 138 (brutto) = 12420 Kr.
z tego powiedzmy ze zostanie nam ok. 8500 do 9000 Kr. x 2 (czyli 1 mies.) = 17000 do 18000 Kr.

A teraz wydatki:
+ mieszkanie - wynajem od firmy to powiedzmy 2 pokoje ok. 59 m2 koszt ok. 3900 (www.cepheus-ejendomme.dk)
+ energia ok. 730 (1 na 2,5 mies.) = mies. ok. 300 Kr.
+ internet (to w zaleznosci od opcji, ale c.a. 300 Kr.)  (www.tdc.dk)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
= 4630 Kr.

Po odjeciu tego od kwoty 17 000 Kr daje nam to 12370 Kr., nie wiem jak jest z podrecznikami i tym podobnymi gdzy nie chodze do szkoly (typu szkola srednia, uniwersytet czy cos podobnego), jedynie do (prawie ze) darmowego sprøgcenter :) Aczkolwiek jezeli chcecie zainwestowac w dobra edukacje dzieci, to wg mnie jest to strzal w dziesiatke, ostatnio rozmawialem z kolega studentem z WAT-u (Wojskowa Akademia Techniczna - student cybernetyki) i zgodnie stwierdzilismy ze nawet srednia (mam na mysli poziom) szkola czy uniwersytet za granica - Dania, Francja czy Wlk. Brytania lub Niemcy duzo lepiej wypada na rozmowie kwalifikacyjnej niz doswiadczenie w bardzo znanej polskiej firmie np. Maspex. Co sie tyczy mebli jest bardzo duzo Czerwonych Krzyzy gdzie mozna okazyjnie kupic uzywane meble, tylko trzeba troche poszukac ;), poza tym ceny w Ikei Dunskiej (www.ikea.dk) a Polskiej sa prawie porownywalne. Od tego nalezy odjac koszty jedzenia wyjsc do pubu, restauracji itp (na kino to jeszcze za wczesnie ;) ) ale to juz w zaleznosci od potrzeb i checi. To wyliczenia tylko w sytuacji w ktorej pracuje jedna osoba, a nie jest powiedziane ze nie mozesz sama pojsc do pracy (www.jobindex.dk), za taka stawke i w takiej ilosci czasu zeby tylko pokryc wydatki na mieszkanie itp. jednoczesnie uczac sie dunskiego - 2 razy w tygodniu (popoludnia) lub 3 razy w tygodniu (poranne lekcje).

Jest drozej ale biorac pod uwage realne stawki (nie nominalne) mozna przezyc na duzo wyzszym poziomie niz w Polsce, poza tym kurs PLN/DKK w ciagu 4 miesiecy spadl z 0,4590 do 0,4395 a nie zauwazylem by moi znajomi byli jakos szczegolnie zadowoleni z niby poprawy jakosci zycia w Polsce. Skoro maz pracuje dopabuse miesiac to wg. warto przeczekac chociazby "okres probny" - 3 miesiace ?, gdyz wynajecie mieszkania to z reguly ogromny koszt na poczatek 3 mies. depozyt + 1 miesiac z gory + 1 mies. w rezerwie co daje przy naszych zalozeniach ok. 17500 Kr. na sam poczatek i mamy gole sciany bez zyrandola nawet ;D

Pozdrawiam i zycze madrych decyzji :). G.

Klingon

  • Gość
Dodam że ja bym szukał mieszkania w spółdzielniach gdzie reguły są przestrzegane bezstronnie, np. zwrot depozytu (3 x czynsz). Często można przejąć mieszkanie nie odnowione, wtedy też nie trzeba odnawiać przy wyprowadzaniu. Trzeba zapłacić za ewentualne wszelkie szkody, np. porysowana podłoga itd. Dlatego przy wprowadzaniu wypełnia się blankiet opisujący stan przyjmowanego mieszkania.

Nie wiem jak jest z wynajmowaniem u prywatnych osób ale przypuszczam że nie jest łatwe odzyskanie depozytu.

Poza tym, nie rozumiem albo teraz albo za rok - autobusy jeżdżą cały rok.

poloniainfo.dk


Offline agaw1375

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Tak autobusy jezdza caly rok, ale jak corka pojdzie do szkoly w Pl to po trzech miesiacach nie zapisze ja do Dunskiej. Nie wiem czy wogole jest taka mozliwosc.

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Oczywiście,że jest  :D
A myślisz,że jak ktoś się sprowadza po rozpoczęciu roku szkolnego, to dzieciaki mają rok siedzenia w domu..? Pewnie by chciały  ;)

Offline agaw1375

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
A co wtedy z komunia? Czyli nawet po polroczu mozemy smilao jechac i do szkoly przyjma moja corke?

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Komunią ?!

[Dodane: 28 Czerwiec  2008, 16:45:19]

Wybacz zaskoczenie,ale większośc Duńczyków to ateiści..tu Ci nie pomogę- decyzję musisz podjąć sama.

Tula

  • Gość
większośc Duńczyków to ateiści..
Spieralabym sie. Widzialas, jakie tlumy dzieci przystepuja do konfirmacji?

Co zas do komunii, to jedynie w polskim kosciele, radze sie pani Adze zorientowac, gdzie takowy jest w poblizu ewentualnego miejsca zamieszkania i tam juz zasiegac informacji.

Klingon

  • Gość
Spieralabym sie. Widzialas, jakie tlumy dzieci przystepuja do konfirmacji?
Prawda, ale robią to chyba bardziej ze względu na tradycję niż religię. Myślę że niewielu chodzi w niedzielę do kościoła.

Offline giuseppe_Randers

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mieć czy być, być czy mieć?
Dodam że ja bym szukał mieszkania w spółdzielniach gdzie reguły są przestrzegane bezstronnie, np. zwrot depozytu (3 x czynsz). Często można przejąć mieszkanie nie odnowione, wtedy też nie trzeba odnawiać przy wyprowadzaniu. Trzeba zapłacić za ewentualne wszelkie szkody, np. porysowana podłoga itd. Dlatego przy wprowadzaniu wypełnia się blankiet opisujący stan przyjmowanego mieszkania.

Nie wiem jak jest z wynajmowaniem u prywatnych osób ale przypuszczam że nie jest łatwe odzyskanie depozytu.

Poza tym, nie rozumiem albo teraz albo za rok - autobusy jeżdżą cały rok.

Nie zmienia to jednak faktu, że pieniądze na wpłatę depozytu itp itd (forudbetalt leje) trzeba mieć niezależnie od tego kto jest wynajmującym. Nie bazowałbym raczej na ogłoszeniach prywatnych o wynajmie mieszkania, gdyż nie znając duńskiego, obyczajów itp itd można się nieźle "przejechać" jeżeli nie być po prostu oszukanym.

Pzdr. G.

Offline agaw1375

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Sprawa mieszkania jest juz rozwiazana. Mamy juz mieszkanko. NApewno nie od oszustow, bo znajmoy rozniez od tej firmy wynajmuje i jest zadowolony.

poloniainfo.dk


 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 251115
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 611
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 33332
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 30397
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand
Spadek w Danii po bliskiej osobie

Zaczęty przez pkanwaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 11101
Ostatnia wiadomość 11 Lut 2021, 23:50:13
wysłana przez pkanwa