poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: urzad skarbowy w polsce  (Przeczytany 89725 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline phil

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 3
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Sie 2011, 14:25:19 »
A jesli moge spytac co zmienilo sie w Twojej karcie podatkowej po tym jak zmienili Ci status rezydencji w Danii?

Offline leo1

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 23
  • Wiadomości: 600
  • Reputacja: +7/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Sie 2011, 18:43:58 »
Tes dobrze prawi meldunek z ze stalym adresem zamieszkania np.w DK nie ma nic wspolnego ja sie roliczalem w polsce chociaz od ponad pieciu lat mieszkam w DK i od poczatku jestem rezydentem podatkowym w danii(nie mialem zadnych ulg) a rozliczalem sie tylko dla tego ze budowalem dom w PL.i dostawalem zwrot podatku VAT.za mat.bud. i po skonczeniu iwestycji zlozylem nip3.Nie moglem go zlozyc wczesniej poniewaz wtedy by mi te zwroty nie przyslugiwaly,od trzech lat juz sie nie rozliczam w PL. i mam w ciemnej D...........ie caly US.

keny79

  • Gość
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Sie 2011, 20:12:51 »
Tes ma rację.Informacją brana pod uwagę przez U.S. jest miejsce ZAMIESZKANIA a nie zameldowania,stąd też składa się NIP-3 by uregulować aktualne miejsce zamieszkania.
Natomiast za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP uważa się osobę fizyczną, która:

• posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

• przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym
Składając NIP-3 warto również przedłożyć certyfikat rezydencji potwierdzający nieograniczony obowiązek podatkowy w Danii.
to powinno uregulować sprawę dotyczącą obowiązku rozliczania się z dochodów osiąganych za granicą.
Ja tak zrobiłem i jak narazie nikt mnie nie niepokoi

Offline tes

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 87
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Sie 2011, 20:36:27 »
Zmienila mi sie wysokosc procentu placonego podatku z 36% na 35%.

Offline grabka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Sie 2011, 14:02:34 »
Witam!dostałam z urzedu skarbowego informacje że mam okazac z danii zarobki za rok 2008 rok.nie rozliczałam sie w Polsce, pani z urzędu dała mi do wypełnienia NIP-3, powiedziała że skoro mieszkam w Danii to da mi ten wniosek i o nic nie będę się już musiała martwić, jednak czy jeśli go teraz wypiszę to czy może być taka możliwość że kiedyś SKAT może się "przyczepić" do tego iż odliczałam sobie  w 2008 ulgi za dojazdy do Polski i ulgi za wyżywienie?  (gdyż był to mój pierwszy rok pracy i miałam kontrakt na jeden rok.),  czy bezpieczniej/lepiej będzie jak się rozliczę  za ten rok 2008 składając pit w US?

Offline EUZEBINA

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Sie 2011, 18:52:47 »
zalezy od tego czy jestes rezydentem w Danii czy w Polsce

Offline nadusiaa

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 18
  • Wiadomości: 214
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Sie 2011, 19:03:37 »
jak postarac sie o tego rezydenta jaki to papierek i gdzie nalezy go wyslac.pozdrawiam

poloniainfo.dk

Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Sie 2011, 19:03:37 »

Offline me

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Sie 2011, 19:49:24 »
Z tym rezydentem to trochę dziwna sytuacja jest. W Polsce jest rzeczywiście tak jak ktoś napisał wyżej.  Zależnie gdzie się przebywa większą część roku + gdzie ma się "centrum" interesów życiowych.

W Dani, w moim przypadku przynajmniej było nieco inaczej. Po przeprowadzce tutaj w drugiej połowie roku z dniem zarejestrowania mnie w SKAT potraktowali moją główną rezydencję podatkową tutaj (jak się później okazało) + pełen obowiązek podatkowy.
Natomiast w Polsce adekwatnie do polskiego prawa. Czyli wyszło na to, że w pierwszym roku miałem pełny obowiązek podatkowy w obu krajach.... :|  Ale SKAT nie był zainteresowany dochodami z przed przyjazdu do DK.

Takie zaświadczenia o rezydencji SKAT wystawia od ręki na miejscu, albo można do nich wysłać maila ... i po jakimś czasie zadzwonić ... jeszcze bez telefonu po wymianie maili nie udało mi się nic z nimi załatwić...
« Ostatnia zmiana: 23 Sie 2011, 20:12:33 wysłana przez me »

tylda

  • Gość
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Sie 2011, 20:17:02 »
Witam!dostałam z urzedu skarbowego informacje że mam okazac z danii zarobki za rok 2008 rok.nie rozliczałam sie w Polsce, pani z urzędu dała mi do wypełnienia NIP-3, powiedziała że skoro mieszkam w Danii to da mi ten wniosek i o nic nie będę się już musiała martwić, jednak czy jeśli go teraz wypiszę to czy może być taka możliwość że kiedyś SKAT może się "przyczepić" do tego iż odliczałam sobie  w 2008 ulgi za dojazdy do Polski i ulgi za wyżywienie?  (gdyż był to mój pierwszy rok pracy i miałam kontrakt na jeden rok.),  czy bezpieczniej/lepiej będzie jak się rozliczę  za ten rok 2008 składając pit w US?

Zdecydowanie doradzam rozliczenie się z polskim US za 2008.
Dzięki uldze abolicyjnej nie zapłacisz w Polsce podatku od dochodów uzyskanych w Danii.
Ponadto złożenie w chwili obecnej NIP-3 nie zmieni Twojego statusu jaki miałaś w roku 2008 czyli nie zwolni Cię z obowiązku z rozliczenia za tamten rok w Polsce.
Dodatkowo gdyby Skat zechciał skontrolować Twoje rozliczenie za 2008 rok, w pierwszym rzędzie może zażądać potwierdzenia z US, że rozliczyłaś się za ten rok w Polsce, a wręcz może zażądać polskiego certyfikatu rezydencji podatkowej.

Offline grabka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Sie 2011, 20:36:00 »
Tylda dziękuję bardzo za szybką odpowiedz!

tylda

  • Gość
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #25 dnia: 23 Sie 2011, 20:47:51 »
Tylda dziękuję bardzo za szybką odpowiedz!

Jeszcze jedno: do rozliczenia, czyli PIT wraz ze wszystkimi załącznikami powinnaś dołączyć pisemne wyjaśnienie dlaczego nie rozliczyłaś się za 2008 rok w obowiązującym terminie. Możesz np. napisać, że wynikało to z Twojej niewiedzy i błędnego przeświadczenia, że nie masz takiego obowiązku.

Offline MarcinS

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: +0/-0
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #26 dnia: 23 Sie 2011, 21:09:06 »
mam pytanie powiązane z tematem : czy składajac nip-3 i wymeldowując się z PL muszę zmienić adres w dowodzie osobistym ???

Offline me

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #27 dnia: 23 Sie 2011, 22:20:12 »
Nie wiem co prawda jak to wygląda przy rozliczaniu ulg związanych z Polską w SKAT, ale jeśli w 2008 roku nie było żadnych dochodów w Polsce i nie było spełnionych warunków na polską rezydencje podatkową to może samym nip-em 3 da się odkręcić wszystko w polskiej skarbówce. Bez konieczności rozliczania się za ten rok. Ale to należałoby znaleźć kogoś kompetentnego w US, co aż takie łatwe nie jest ...

P.S. Zaświadczenie o rezydencji podatkowej tutaj raz dostałem w języku polskim, za drugim razem nie mogli takiego znaleźć i dali ... po niemiecku :|

Offline aaaaaa

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: +0/-0
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #28 dnia: 23 Sie 2011, 23:23:10 »
mam pytanie powiązane z tematem : czy składajac nip-3 i wymeldowując się z PL muszę zmienić adres w dowodzie osobistym ???

Jezeli tylko skladasz NIP3 w urzedzie skarbowym to nie, natomiast jezeli skladasz wniosek o wymeldowanie w urzedzie gminy lub miejskim w zwiazku z wyjazdem poza granice Polski to wowczas jestes zobowiazany zmienic dowod, w miejscu zameldowania bedziesz mial "brak".

tylda

  • Gość
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #29 dnia: 23 Sie 2011, 23:32:22 »
Nie wiem co prawda jak to wygląda przy rozliczaniu ulg związanych z Polską w SKAT, ale jeśli w 2008 roku nie było żadnych dochodów w Polsce i nie było spełnionych warunków na polską rezydencje podatkową to może samym nip-em 3 da się odkręcić wszystko w polskiej skarbówce. Bez konieczności rozliczania się za ten rok. Ale to należałoby znaleźć kogoś kompetentnego w US, co aż takie łatwe nie jest ...

P.S. Zaświadczenie o rezydencji podatkowej tutaj raz dostałem w języku polskim, za drugim razem nie mogli takiego znaleźć i dali ... po niemiecku :|

Ta niewiedza może być brzemienna w bardzo dotkliwe finansowo skutki - jeśli w razie kontroli skatowskiej wyjdzie na jaw, że za 2008 nie rozliczyłeś się w Polsce, Skat może w całości anulować ulgi podatkowe wynikające z ograniczonego obowiązku podatkowego.

poloniainfo.dk

Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #29 dnia: 23 Sie 2011, 23:32:22 »

 

skat a rozliczenie w Polsce!!!!!!!!!!!!!!

Zaczęty przez julkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 15359
Ostatnia wiadomość 27 Mar 2008, 11:00:00
wysłana przez julka
uzytkowanie samochodu zarejestrowanego w polsce

Zaczęty przez andykac65Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 8954
Ostatnia wiadomość 03 Lip 2008, 13:35:33
wysłana przez vera
Darowizna w Polsce a Skat

Zaczęty przez cirolDział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 7455
Ostatnia wiadomość 27 Lut 2019, 17:27:30
wysłana przez cirol
wybory w polsce koresponencyjnie

Zaczęty przez robert73Dział Hydepark

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 34976
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2011, 16:26:23
wysłana przez Bluszcz
Praca w Danii choroba w Polsce !!!!!

Zaczęty przez innaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 11742
Ostatnia wiadomość 13 Sty 2011, 12:39:24
wysłana przez @ae@