poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: urzad skarbowy w polsce  (Przeczytany 89724 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline me

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #30 dnia: 24 Sie 2011, 08:36:30 »
Tylda,

Faktycznie, jezeli podstawa do ulg odliczonych w SKAT jest(byl) ograniczony obowiazek podatkowy tutaj, wiec nieograniczony musialby byc w Polsce. Wiec i powinien byc tam rozliczony.

Offline aaaaaa

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: +0/-0
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #31 dnia: 24 Sie 2011, 08:56:57 »
Tak wszystko ladnie, pieknie. Za 2008r zlozyc zeznanie z czynnym zalem i koniec. Przeciez "grabka" dostala w Danii zwrot podatku za 2008r. Ten zwrot zostal faktycznie dokonany w 2009r. wiec nalezalo go rozliczyc w Polsce w 2010r. (zeznanie za 2009r.). A od tego zwrotu nie przysluguja zadne odliczenia i ulgi (jest specjalna rubryka w PIT36). Jakby nie patrzec i tak zle i tak niedobrze.

Offline grabka

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #32 dnia: 24 Sie 2011, 15:15:44 »
w 2008r tu w Danii miałam ograniczony obowiązek podatkowy.
Do: aaaaaa
z jakiej racji mam rozliczać zwrot za 2008 r w rozliczeniu za rok 2009? nie za bardzo to rozumiem?
czy nie wystarczy w rozliczeniu za 2008r wpisać faktycznie zapłacony podatek?

tylda

  • Gość
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #33 dnia: 24 Sie 2011, 16:19:31 »
w 2008r tu w Danii miałam ograniczony obowiązek podatkowy.
Do: aaaaaa
z jakiej racji mam rozliczać zwrot za 2008 r w rozliczeniu za rok 2009? nie za bardzo to rozumiem?
czy nie wystarczy w rozliczeniu za 2008r wpisać faktycznie zapłacony podatek?

Dokładnie tak zrób, grabka.
W innym wątku o tym była już mowa. I o tym, jak argumentować to w razie pytań US (ale pytać o to wcale nie muszą).
Polskie rozliczenie podatkowe wykonaj na podstawie ostatecznej wersji Årsopgørelse za 2008 rok -
Twój przychód: lønindkomst (kwota przed potraceniem AM-bidrag)
Zapłacony podatek: AM-bidrag + Beregnet skat.

Oczywiście przychód uzyskany w Danii pomniejszasz odpowiednio o kwotę należnych Ci diet - tu masz instrukcję:
http://www.poloniainfo.dk/forum?topic=1004207.msg1023328#msg1023328


Offline aaaaaa

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: +0/-0
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #34 dnia: 24 Sie 2011, 16:48:48 »
w 2008r tu w Danii miałam ograniczony obowiązek podatkowy.
Do: aaaaaa
z jakiej racji mam rozliczać zwrot za 2008 r w rozliczeniu za rok 2009? nie za bardzo to rozumiem?
czy nie wystarczy w rozliczeniu za 2008r wpisać faktycznie zapłacony podatek?

Z jakiej racji? Poniewaz takie sa polskie przepisy podatkowe. W PIT-36 jest taka pozycja nr 172 (doliczenia do podatku - czesc H). Wypelniaja ja m.in. podatnicy ktorzy w roku podatkowym (za ktory jest zeznanie) otrzymali zwrot uprzednio zaplaconego za granica i odliczonego podatku. Czyli ze SKAT dostalas zwrot w 2009r wiec musisz rozliczyc ten zwrot w PIT-36 za 2009r. Niestety dla nas odliczenia od podatku nie pomniejszaja tej poz 172. Zapraszam do zapoznania sie z broszura jak wypelnic PIT-36 oraz wlasciwa ustawa.

tylda

  • Gość
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #35 dnia: 24 Sie 2011, 17:09:01 »
Z jakiej racji? Poniewaz takie sa polskie przepisy podatkowe. W PIT-36 jest taka pozycja nr 172 (doliczenia do podatku - czesc H). Wypelniaja ja m.in. podatnicy ktorzy w roku podatkowym (za ktory jest zeznanie) otrzymali zwrot uprzednio zaplaconego za granica i odliczonego podatku. Czyli ze SKAT dostalas zwrot w 2009r wiec musisz rozliczyc ten zwrot w PIT-36 za 2009r. Niestety dla nas odliczenia od podatku nie pomniejszaja tej poz 172. Zapraszam do zapoznania sie z broszura jak wypelnic PIT-36 oraz wlasciwa ustawa.

Pytanie: jaki był cel wprowadzenia ulgi abolicyjnej?
Odpowiedź: ujednolicenie sytuacji podatników uzyskujących dochody w krajach, z ktorymi umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje metodę proporcjonalnego odliczenia z sytuacją podatników zarabiających w krajach w umowie z którymi obowiązuje metoda wyłączenia z progresją.

Pytanie: czy podatnik ma ponosić konsekwencje legislacyjnej niedoróbki jaką jest w/w kwestia zwrotu podatku?
Odpowiedź: moim zdaniem nie, bo jest to sprzeczne z duchem ustawy.

Jeśli US nie zgodzi się z taką argumentacją, zawsze można pojść do sądu.

Offline aaaaaa

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: +0/-0
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #36 dnia: 24 Sie 2011, 17:52:21 »
Pytanie: jaki był cel wprowadzenia ulgi abolicyjnej?
Odpowiedź: ujednolicenie sytuacji podatników uzyskujących dochody w krajach, z ktorymi umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje metodę proporcjonalnego odliczenia z sytuacją podatników zarabiających w krajach w umowie z którymi obowiązuje metoda wyłączenia z progresją.

Pytanie: czy podatnik ma ponosić konsekwencje legislacyjnej niedoróbki jaką jest w/w kwestia zwrotu podatku?
Odpowiedź: moim zdaniem nie, bo jest to sprzeczne z duchem ustawy.

Jeśli US nie zgodzi się z taką argumentacją, zawsze można pojść do sądu.

A co powyzsze ma do ulgi abolicyjnej? Z czym do sadu? Ze ustawa jest niesprawiedliwa? Nie badz smieszna. Powiem tak, prawo jest prawem, a ze Tobie sie to prawo nie podoba to juz nie moj problem. EOT

poloniainfo.dk

Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #36 dnia: 24 Sie 2011, 17:52:21 »

tylda

  • Gość
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #37 dnia: 24 Sie 2011, 18:35:58 »
A co powyzsze ma do ulgi abolicyjnej? Z czym do sadu? Ze ustawa jest niesprawiedliwa? Nie badz smieszna. Powiem tak, prawo jest prawem, a ze Tobie sie to prawo nie podoba to juz nie moj problem. EOT

Wskaż mi, proszę, w ustawie przepis na podstawie którego zwrot podatku zapłaconego za granicą NIE PODLEGA uldze abolicyjnej.
To, że US w taki sposób interpretują ustawę (co jest możliwe na skutek wspomnianej przeze mnie niedoróbki legislacyjnej), to nie znaczy, że ustawodawca miał taki zamysł.

Aha, jeszcze jedno: broszura instruktażowa nie jest źrodłem prawa. Jest jedynie jego interpretacją.

Offline aaaaaa

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: +0/-0
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #38 dnia: 25 Sie 2011, 09:17:27 »
Wskaż mi, proszę, w ustawie przepis na podstawie którego zwrot podatku zapłaconego za granicą NIE PODLEGA uldze abolicyjnej.
To, że US w taki sposób interpretują ustawę (co jest możliwe na skutek wspomnianej przeze mnie niedoróbki legislacyjnej), to nie znaczy, że ustawodawca miał taki zamysł.

Aha, jeszcze jedno: broszura instruktażowa nie jest źrodłem prawa. Jest jedynie jego interpretacją.


szukalas tej broszury? tam masz podane wszystkie ustawy, ktore sie tego dotycza, ale jak jestes leniwa to Tobie powiem:

Obowiązek wykazania i doliczenia kwot uprzednio odliczonych od podatku wynika z postanowień art. 6 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz. 1509, z późn. zm.), art. 12 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956, z późn. zm.), art. 14 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588, z późn.zm.) oraz art. 45 ust. 3a ustawy.

A jezeli ja Ciebie nie moge przekonac to moze przekonaja Ciebie artykuly z portali zajmujacych sie finansami i podatkami:

artykuł z 2010r. http://www.podatki.biz/artykuly/12_9407.htm

artykuł z 2011r. http://www.bankier.pl/wiadomosc/Podatek-odzyskany-za-prace-za-granica-nie-zawsze-trafi-do-twojej-kieszeni-2289249.html

Zawsze jeszcze mozesz zadzwonic lub zlozyc wniosek o interpretacje przepisow w Krajowej Informacji Podatkowej: www.kip.gov.pl

I na koniec rada: nigdy nie dyskutuj z kims kto ma odpowiednia wiedze na dany temat zarowno praktyczna jak i teoretyczna. Kazdy glupi potrafi rozliczyc sie z podatkow ale sztuka jest rozliczyc to poprawnie. Jak widac Tobie nie udaloby sie rozliczyc poprawnie.

I na tym zakonczmy ta dyskusje.

tylda

  • Gość
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #39 dnia: 26 Sie 2011, 13:54:34 »
Broszura instruktażowa nie jest źródłem prawa, a stanowi jego interpretację.
To jest fakt i używanie przez Ciebie protekcjonalnego tonu wobec mnie tego nie zmieni.
Również portale internetowe, choćby najbardziej fachowe takim źródłem nie są.
Żeby z nich korzystać warto znać ustawę. Umiejętność czytania ze zrozumieniem też by się przydała.

W moich wskazówkach dla grabki (i nie tylko dla niej) kluczowe jest rada by wykazać w zeznaniu podatkowym kwoty pochodzące z ostatecznej wersji Årsopgørelse, a ewentualny zwrot podatku potraktować jako KOREKTĘ błędnie określonej prognozy podatkowej (a na skutek tego błędu zaliczki potrącane na bieżąco były niedoszacowane).

Zgodnie z art. 45 ust. 3a pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik, który otrzymał zwrot uprzednio zapłaconego za granicą i odliczonego w zeznaniu rocznym (PIT-36, PIT-36L, PIT-38) podatku, ma obowiązek doliczyć do podatku w zeznaniu za rok, w którym otrzymał ten zwrot, kwotę uprzednio odliczonego podatku.

Grabka zwróconego podatku nie odliczy w zeznaniu rocznym, bo po prostu poda w nim ostateczną kwotę zapłaconego w Danii podatku.

W ostatnim akapicie swojej wypowiedzi sugerujesz, że zajmujesz się podatkami zawodowo.
Doprawdy?


Offline aaaaaa

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: +0/-0
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #40 dnia: 26 Sie 2011, 16:35:32 »
Broszura instruktażowa nie jest źródłem prawa, a stanowi jego interpretację.
To jest fakt i używanie przez Ciebie protekcjonalnego tonu wobec mnie tego nie zmieni.
Również portale internetowe, choćby najbardziej fachowe takim źródłem nie są.
Żeby z nich korzystać warto znać ustawę. Umiejętność czytania ze zrozumieniem też by się przydała.

W moich wskazówkach dla grabki (i nie tylko dla niej) kluczowe jest rada by wykazać w zeznaniu podatkowym kwoty pochodzące z ostatecznej wersji Årsopgørelse, a ewentualny zwrot podatku potraktować jako KOREKTĘ błędnie określonej prognozy podatkowej (a na skutek tego błędu zaliczki potrącane na bieżąco były niedoszacowane).

Zgodnie z art. 45 ust. 3a pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik, który otrzymał zwrot uprzednio zapłaconego za granicą i odliczonego w zeznaniu rocznym (PIT-36, PIT-36L, PIT-38) podatku, ma obowiązek doliczyć do podatku w zeznaniu za rok, w którym otrzymał ten zwrot, kwotę uprzednio odliczonego podatku.

Grabka zwróconego podatku nie odliczy w zeznaniu rocznym, bo po prostu poda w nim ostateczną kwotę zapłaconego w Danii podatku.

W ostatnim akapicie swojej wypowiedzi sugerujesz, że zajmujesz się podatkami zawodowo.
Doprawdy?

A co za roznica czy zajmuje sie zawodowo czy nie? Czyzbys chciala przyjsc na konsultacje? Ale tak zeby Ciebie zaspokoic to przed przyjazdem do Danii pracowalem w jednym z US, rozliczam zarowno siebie jak i znajomych, staram sie byc na bierzaco ze wszystkimi zmianami przepisow, a jak czegos nie wiem to dzwonie do znajomych z ktorymi wczesniej pracowalem.

Wyobraz sobie, ze ja broszure nie podawalem jako zrodlo lub interpretacje prawa, poniewaz ani tym ani tym nie jest. Dla "grabki" ja podalem aby wiedziala jak wypelnic PIT-36, a Tobie zacytowalem z broszury jakie przepisy dot. zwrotu (podatku zaplaconego w Danii) ktory trzeba zaplacic w Polsce .

Ale widac Ciebie nic nie przekonuje. Ani ja, ani autorzy artykulow z portali i gazet zajmujacych sie tematyka podatkow. Wszechwiedzaca Tylda wie swoje i wciska kit niewiedzacym typu "grabka". Jedynie Ty potrafisz czytac ustawy a cala reszta to glaby, ktore nic nie potrafia.

Dla Ciebie mam jeszcze 2 interpretacje podatkowe wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach. Przeczytaj sobie jak urzedy skarbowe traktuja zwrot podatku zagranicznego a abolicje podatkowa. Interpretacje dot. Holandii, ale Polska do konca 2010r. miala z Dania podpisana taka sama umowe jak z Holandia.

http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=1&i_smpp_s_dok_nr_sek=246911&i_smpp_s_strona=3

http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=1&i_smpp_s_dok_nr_sek=262561&i_smpp_s_strona=2

Zawsze jeszcze mozesz zadzwonic do KIP. Telefon masz na stronie internetowej ktora podalem w poprzednim poscie.

Pewnie Ciebie to i tak nie przekona, wiec:

GRABKA - nie wierz slepo Tyldzie. Swoj rozum masz. Przeczytaj wszytkie artykuly i interpretacje, zadzwon do KIP (to jest anonimowe). Przeczytaj, pomysl i sama zdecyduj. Albo skladasz NIP-3 z czynnym zalem i modlisz sie zeby SKAT sie nie dowiedzial. Skladasz PIT-36 za 2008r. z czynnym zalem i potem rozliczasz zwrot. Ale najlepszym wyjsciem i to Tobie polecam bedzie zlozenie PIT-36 za 2008r. razem z czynnym zalem oraz NIP-3 (z data zmiany miejsca zamieszania na 01.01.2009) rowniez obowiazkowo z czynnym zalem. Wygooglaj sobie co to jest czynny zal i jak sie go pisze. Zebys potem nie byla ciagana z kodeksu karnego-skarbowego.

Tylda - bez odbioru.

tylda

  • Gość
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #41 dnia: 26 Sie 2011, 17:05:43 »
W poprzednim poście aż mnie korciło, żeby spytać czy nie mam do czynienia z urzędnikiem US - bardzo typowy sposób argumentacji dla tej grupy zawodowej prezentujesz:)

Poradziłeś Grabce dokładnie to, co ja kilka postów wyżej. Z jedną istotną dla niej różnicą: moim zdaniem powinna w polskim zeznaniu wpisać kwotę podatku zapłaconego w Danii już po uwzględnieniu zwrotu. Ty radzisz jej zanieść w zębach do US ten zwrot. Z należnymi odsetkami, rzecz jasna.
Ja jej nie namawiam do przestępstwa podatkowego. Proponuję jej jedynie określoną interpretację wzmiankowanej ustawy.
Grabka zdecyduje czyjej rady posłucha.
Ale tu apel do Grabki: nie zwracaj się z pytaniem o to do urzędników US, bo gwarancji, że otrzymasz prawidłową odpowiedź nie masz żadnej (oględnie mówiąc);) Możesz niestety mieć raczej pewność, że niepewny swej wiedzy (lub co gorsza bezpodstawnie jej pewny) urzędnik wybierze opcję bardziej niekorzystną dla Ciebie jako podatnika. Ot tak, na wsiakij słuczaj. Bo kompetennty urzędnik US to wciąż nietety rzadkość.

I jeszcze jedno - nasz spór dotyczy ulgi abolicyjnej, a nie abolicji podatkowej. Chyba nie mylisz tych pojęć?;)
"Przeczytaj sobie jak urzedy skarbowe traktuja zwrot podatku zagranicznego a abolicje podatkowa."
« Ostatnia zmiana: 26 Sie 2011, 17:21:03 wysłana przez tylda »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #42 dnia: 26 Sie 2011, 20:13:10 »
Broszura instruktażowa nie jest źródłem prawa, a stanowi jego interpretację.
To jest fakt i używanie przez Ciebie protekcjonalnego tonu wobec mnie tego nie zmieni.
Również portale internetowe, choćby najbardziej fachowe takim źródłem nie są.
Żeby z nich korzystać warto znać ustawę. Umiejętność czytania ze zrozumieniem też by się przydała.
W moich wskazówkach dla grabki (i nie tylko dla niej) kluczowe jest rada by wykazać w zeznaniu podatkowym kwoty pochodzące z ostatecznej wersji Årsopgørelse, a ewentualny zwrot podatku potraktować jako KOREKTĘ błędnie określonej prognozy podatkowej (a na skutek tego błędu zaliczki potrącane na bieżąco były niedoszacowane).
Zgodnie z art. 45 ust. 3a pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik, który otrzymał zwrot uprzednio zapłaconego za granicą i odliczonego w zeznaniu rocznym (PIT-36, PIT-36L, PIT-38) podatku, ma obowiązek doliczyć do podatku w zeznaniu za rok, w którym otrzymał ten zwrot, kwotę uprzednio odliczonego podatku.
Grabka zwróconego podatku nie odliczy w zeznaniu rocznym, bo po prostu poda w nim ostateczną kwotę zapłaconego w Danii podatku.
W ostatnim akapicie swojej wypowiedzi sugerujesz, że zajmujesz się podatkami zawodowo.Doprawdy?
Nie jestem specjalista w prawie podatkowym w Polsce, ale z konkretnych przypadkow rozliczn podatkowych w Danii i przedkladania ich US moge stwierdzic ze US w pelni akceptowal ostateczne rozliczenia Årsopgøresle w Danii, ktore miedzy innymi oznaczaly zwrot nadplaconego podatku.Taka jesrt praktyka US w przypadkach ktore doswiadczylem.

Offline aaaaaa

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 85
  • Reputacja: +0/-0
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #43 dnia: 26 Sie 2011, 20:24:56 »
Poradziłeś Grabce dokładnie to, co ja kilka postów wyżej. Z jedną istotną dla niej różnicą: moim zdaniem powinna w polskim zeznaniu wpisać kwotę podatku zapłaconego w Danii już po uwzględnieniu zwrotu. Ty radzisz jej zanieść w zębach do US ten zwrot. Z należnymi odsetkami, rzecz jasna.
Ja jej nie namawiam do przestępstwa podatkowego. Proponuję jej jedynie określoną interpretację wzmiankowanej ustawy.
Grabka zdecyduje czyjej rady posłucha.
Ale tu apel do Grabki: nie zwracaj się z pytaniem o to do urzędników US, bo gwarancji, że otrzymasz prawidłową odpowiedź nie masz żadnej (oględnie mówiąc);) Możesz niestety mieć raczej pewność, że niepewny swej wiedzy (lub co gorsza bezpodstawnie jej pewny) urzędnik wybierze opcję bardziej niekorzystną dla Ciebie jako podatnika. Ot tak, na wsiakij słuczaj. Bo kompetennty urzędnik US to wciąż nietety rzadkość.

I jeszcze jedno - nasz spór dotyczy ulgi abolicyjnej, a nie abolicji podatkowej. Chyba nie mylisz tych pojęć?;)
"Przeczytaj sobie jak urzedy skarbowe traktuja zwrot podatku zagranicznego a abolicje podatkowa."

Po pierwsze: ona nie moze uwzglednic zwrotu w zeznaniu za 2008r. poniewaz zwrot zostal dokonany w 2009r. wiec jezeli to zrobilaby wowczas byloby to niezgodne z prawem. A zapewniam Ciebie ze jezeli urzad skarbowy wezwal ja do okazania zarobkow tzn. ze takie dane ma u siebie. Kilka miesiecy temu byly tutaj posty "Us mnie wezwal za 2007r. poniewaz sie nie rozliczylem/am i kaza mi sie rozliczyc. Co zrobic?"

Po drugie: Nie poradzilem jej tego co Ty. Zgadzamy sie jedynie do zlozenia PIT36. Nie napisalas jej co dalej. Ja napisalem jej jakie ma 3 mozliwosci w tym przypadku i polecilem jedna z nich, ktora ja sam bym zastosowal.Po trzecie: Piszesz, ze nie namawiasz jej do przestepstwa podatkowego. No nie ale namawiasz do czynu zabronionego ktory podlega pod kodeks karny-skarbowy i za to jest mandat.

Po czwarte: sugerujesz "grabce" zeby nie dzwonila do Krajowej Informacji Podatkowej. Zapewniam Ciebie, ze siedza tam osoby, ktore znaja sie na przepisach podatkowych. Ponadto pisemne interpretacje podatkowe wydaje tylko 4 czy 5 US w Polsce. Jezeli interpretacja jest bledna to jest wowczas poprawiana organ nadzorujacy czyli dyrektora IS.

Po piate: rzadkosc to jest osoba, ktora postepuje wbrew przepisom podatkowym pomimo tego ze sa na dany temat artykuly w prasie i internecie oraz interpretacje podatkowe. Pomimo tego ze ktos probuje ja wyprowadzic z bledu to ona dalej uwaza ze ma racje.

Po szoste: przejezyczenie moje z abolicja, gdyz w podanych powyzej interpretacjach jedno ze slow kluczowych to wlasnie abolicja podatkowa a nie ulga abolicyjna

Po siodme: tak szczerze powiedziawszy to mi lata co "grabka" zrobi, nie moje zeznanie, nie ja odpowiadam za to. W ogole dziwie sie ludziom ze w dobie powszechnego dostepu do internetu oraz informacji nie maja pojecia ze musza sie rozliczyc z US lub poinformowac us i zmianach.

Wklejam jeszcze sygnatury powyzszych interpretacji tak dla pewnosci poniewaz nie moglem ich przed chwila otworzyc. Obydwie interpretacje mozna znalezc przez mr. google:

IBPBII/1/415-745/10/HK z dnia 15.12.2010

IBPBII/1/415-290/10/BJ z dnia 09.06.2010

i na koniec cytat z jednej z tych interpretacji:

Cytuj (zaznaczone)
Ustawa z dnia 25 lipca 2008r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2008r. Nr 143, poz. 894) w art. 3 ust. 1 wskazuje na czym polega, tzw. ulga abolicyjna i jakie warunki należy spełnić aby z jej uprawnień skorzystać. Postanowienia tej ustawy nie zawierają jednakże wskazania, aby podatnik korzystający z uprawnień z niej wynikających nie miał obowiązku zastosowania przepisów art. 45 ust. 3a pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również nie wynika z niej żeby ustawa ta miała zastosowanie do podatku podlegającego obligatoryjnie doliczeniu na mocy powołanego przepisu.

Nie można zatem zgodzić się z twierdzeniem wnioskodawcy, iż skoro celem ustawy abolicyjnej jest zrównanie statusu podatkowego osób rozliczających się według metody proporcjonalnego odliczenia i tych rozliczających się zgodnie z zasadami metody wyłączenia z progresją, to podatnicy zainteresowani abolicją nie mogą być traktowani inaczej pod względem zwrotu zagranicznego podatku. W związku z powyższym doliczony podatek powinien podlegać tzw. abolicji podatkowej.

W myśl art. 45 ust. 6 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy wynikający z zeznania jest podatkiem należnym od dochodów podatnika uzyskanych w roku podatkowym, chyba że właściwy organ podatkowy lub właściwy organ kontroli skarbowej wyda decyzję, w której określi inną wysokość podatku.

Z powyższego uregulowania wynika, że jeżeli wykazany w zeznaniu rocznym podatek będzie obliczony z pominięciem obowiązujących przepisów – organ podatkowy (lub organ kontroli skarbowej) wyda stosowną decyzję, w której określi prawidłową wysokość podatku.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa należy zatem stwierdzić, iż skoro wnioskodawca otrzymał w 2009r. zwrot części uprzednio zapłaconego w Holandii i odliczonego podatku za 2007r. i 2008r., to jest obowiązany w zeznaniu podatkowym za 2009r. doliczyć ww. kwoty zwróconego podatku.

Zatem stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

tylda

  • Gość
Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #44 dnia: 26 Sie 2011, 21:14:15 »
Widzę, że ego ex-urzędnika US jest delikatne;)
Ilu kolegów pytałeś o poradę w tej kwestii? Ile odpowiedzi usłyszałeś? Nie odpowiadaj, to pytanie retoryczne.
Na zadane przeze mnie konkretne pytanie pytanie konsultanci Krajowej Informacji Podatkowej udzielali sprzecznych odpowiedzi.
Taka sytuacja miała miejsce co najmniej kilka razy, tak więc nie mam tak nabożnego stosunku jak Ty, do ich kompetencji.

Nie robią również na mnie wrażenia cytowane przez Ciebie interpretacje organów podatkowych, bo wiele takich interpretacji i podjętych na ich podstawie decyzji niekorzystnych dla podatnika, zostało podważonych przez sądy. A ilość przegrywanych przez fiskusa spraw wciąż się zwiększa. Niestety, szkody wyrządzone przez takie decyzje są naprawiane srodkami z budżetu państwa, czyli de facto przez nas, podatników.
Czyli jak się nie obrócić, d... z tyłu. To taki gorzki zart na koniec tej, nużącej już mnie, wymiany opinii.

poloniainfo.dk

Odp: urzad skarbowy w polsce
« Odpowiedź #44 dnia: 26 Sie 2011, 21:14:15 »

 

skat a rozliczenie w Polsce!!!!!!!!!!!!!!

Zaczęty przez julkaDział Podatki

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 15359
Ostatnia wiadomość 27 Mar 2008, 11:00:00
wysłana przez julka
uzytkowanie samochodu zarejestrowanego w polsce

Zaczęty przez andykac65Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 8954
Ostatnia wiadomość 03 Lip 2008, 13:35:33
wysłana przez vera
Darowizna w Polsce a Skat

Zaczęty przez cirolDział Podatki

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 7455
Ostatnia wiadomość 27 Lut 2019, 17:27:30
wysłana przez cirol
wybory w polsce koresponencyjnie

Zaczęty przez robert73Dział Hydepark

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 34976
Ostatnia wiadomość 12 Paź 2011, 16:26:23
wysłana przez Bluszcz
Praca w Danii choroba w Polsce !!!!!

Zaczęty przez innaDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 11742
Ostatnia wiadomość 13 Sty 2011, 12:39:24
wysłana przez @ae@