poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: proszę o poradę  (Przeczytany 20167 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jamjurand

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 7
  • Wiadomości: 1445
  • Reputacja: +4/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Sty 2010, 19:20:56 »
Kopenhaga jest rowerowa, fajna i droga, zalezy czego tak naprawde szukacie. Na Zelandii (nie mylic ze pewna kobieta ktora tutaj czesto partycypuje :))  macie jeszcze pare innych fajnych miast jak Roskilde, Helsingør czy Hillerød.Na waszym miejscu, na wiosne, przejechalbym sie przy pomocy DSB rowerami po tych wszystkich zaproponowanych i interesujacych was miastach.

betinkaa63

  • Gość
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Sty 2010, 20:00:07 »
Jamjurandzie, podoba mi sie twoja wypowiedz, a szczegolnie o kobiecie. Swietnie. Pozdrawiam. :)

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Sty 2010, 20:27:08 »
Souli, zapomniałaś dodać o świetnie zaopatrzonej bibliotece- świetnie rozwiązanej dla maluchów na przykład  :D

[Posted on: 15 Styczeń  2010, 20:26:09]

PS. Kolding też jest bardzo przyjemną mieściną, ze staroniemiecką zabudową, a nie typowo duńską, z zaznaczonym "żywym" centrum  :D

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Sty 2010, 22:26:08 »
.Z chłopakiem zastanawiamy się nad przeprowadzką do jakiegoś większego miasta, gdzie można by żyć jak cywilizowani ludzie,


W malych miejscowosciach tez mieszkaja i zyja cywilizowani ludzie ........
Rozumiem doskonale Wasze rozmyslania nad przeprowadzka. Sam przed laty bylem w podobnej sytuacji, mieszkajac wlasnie okolo 25-30 km od Århus. Zaleta mieszkania w malym miasteczku/miescinie jest latwiejsze nawiazanie bardziej trwalego kontaktu
z dunczykami (wszyscy sie prawie znaja i spotykaja sie na codzien u købmanda, piekarza na boisku w bibliotece itp.). Wady/braki to koniecznosc dojazdu do wiekszogo miasta aby korzystac z dobr kulturalnych. My po kilku latach przeprowadzilismy sie do centrum Århus, ale tez nie czulismy sie tutaj najlepiej. W koncu wyprowadzilismysie do Højbjerg - willowej dzielnicy miasta w bliskiej odleglosci i do centrum i do parku itp. Znam Århus bardzo dobrze. Jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast w Danii.
Dzisiaj juz tam nie mieszkamy, ale czesto odwiedzmy znajomych. Z racji naszych zawodow mielismy okazje pracowac po kilka lat z rzedu w roznych krajach Europy. Dzisiaj mieszkamy rowniez w jednym z najwiekszych miast w Danii a Århus ze swoim "mangfoldighed" na pewno zasluguje na powazne potraktowanie w wyborze miejsca zamieszkania.   

« Ostatnia zmiana: 15 Sty 2010, 22:34:16 wysłana przez mawi »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Sty 2010, 22:46:10 »
Roga poruszyl bardzo wazny aspekt malych miasteczek - latwiejsze nawiazywanie kontaktow.
Jest to bardzo, bardzo duzy plus.
Mieszkamy w naszej miescinie zaledwie pol roku, a juz z trojka sasiadow odwiedzamy sie wzajemnie, festujemy, pilnujemy sobie domow w razie nieobecnosci czy tez pozyczamy przyslowiowa sol.
Z Pania z recepcji w kommunie mowimy sobie dzien dobry na ulicy i o dziwo, to ona pierwsza mowi.
Podobnie z Pania z poczty, biblioteki itp.

Kolejnym plusem jest jeszcze to, ze bez obaw posylam syna na zajecia pozalekcyjne samego, nawet zima, gdy jest ciemno.

W duzym miescie powyzsze raczej nie funkjonowalo.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline (DK)Peter

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Lut 2010, 20:55:23 »
a ja tak szybko zapytam gdzie te przepychanie łokciami ? bo tego bardzo mi brakuje a jeszcze nie udało mi się trafić na taki numer w danii . Może inaczej bym postrzegał ten kraj gdybym wcześniej nie był w anglii . Dania to dla mnie tragedia i wielka porażka . Jadąc tu spodziewałem się kraju bardziej rozwiniętego a tu masakra . po 18 zobaczyć ludzi? hmm graniczy to z cudem . Mieszkam może w nie za dużej mieścinie Hammel ale życie tu to masakra . Nie dzieje się kompletnie nic. są 2 puby hmm powiedzmy sobie szczerze w porywach wiatru w piątkowy wieczór ok 10 osób i srednia wieku ok 60-65 lat . Takie rozrywki można tu zobaczyć . Jest niby jakaś imprezka tu na miejscu ale tam to znów przedszkole bardziej . Więc Hammel odradzam jako miejsce przeprowadzki .
Pozdrawiam Piotr moje gg 3515281 gdyby ktoś samotny chciał porozmawiać :)

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Lut 2010, 00:10:00 »
Bo Dania, Piotrze, poza 3-4 większymi miastami, to jedna, wielka, wieś. ;)
Dlatego jedni czują się tu dobrze, a inni się męczą i po jakimś czasie, uciekają stąd do bardziej cywilizowanego świata. ::)

poloniainfo.dk

Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Lut 2010, 00:10:00 »

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Lut 2010, 00:15:08 »
Cywilizowany swiat = duze miasto. Bardzo ciekawe.

kamila

  • Gość
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Lut 2010, 00:17:34 »
Cywilizowany swiat = duze miasto. Bardzo ciekawe.

Wielkomiejskosc jako lek na kompleksy;)

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #24 dnia: 23 Lut 2010, 00:24:21 »
Masz racje, Dania to jedna duza wies, albo raczej kraj malych miasteczek, ale za to jakich! Zyczylbym sobie, aby w wielu innych krajach byly takie miasteczka, nie mowiac juz o naszym wlasnym kraju.


[Posted on: 23 Lut 2010, 00:19:24]

Kiedys poznalem dziewczyne z Suwalk. Dowiedzialem sie o tym pozniej. Przy pierwszej prezentaacji oswiadczyla "jestem z Bialegostoku. Zdarzylo mi sie to kilkakrotnie w rozmowach w Polsce, np. "wie pan, moja siostra jest z duzego miasta", albo
"nic dziwnego, przeciez on pochodzi ze wsi".
 

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #25 dnia: 23 Lut 2010, 00:32:20 »
E, roga, nie czepiaj się.
Nie wiem, skąd pochodzisz, ale dla kogoś , kto bardzo mocno "wsiąkł" w miejskie życie, w kulturę, w blichtr, konsumpcję, etc.etc.etc... jest naprawdę trudno "przestawić" się na... właśnie. Na co..?

Na dokładną odwrotność tego, co napisałam.


[Posted on: 23 Lut 2010, 00:26:30]

Doczytałam ostatni wers. Być może, roga, ale masz zupełnie inne doświadczenia od moich własnych.

I wiesz, kocham, tak,tak, przyznam bezwstydnie, kocham to moje piękne, duże, polskie miasto.
I tęsknię za nim cholernie. Wiem dlatego, że prędzej, czy pózniej, do niego wrócę. I żal mi tego, co mnie tam omija: kolejnej wystawy, kolejnego koncertu, kolejnego wieczoru w blasku pięknie podświetlonego Starego Miasta.



[Posted on: 23 Lut 2010, 00:29:42]

Najbliższy przykład: za parę dni koncert gra Pat Metheny z grupą.

Gdzie ja trafię na podobny kapitalny koncert..?

O teatrze, moim jednym ulubionym, czy festiwalach, nie wspomnę.
I teraz to już mi się naprawdę smutno zrobiło  :-X  :'(
« Ostatnia zmiana: 23 Lut 2010, 00:52:04 wysłana przez lilia »

Offline (DK)Peter

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #26 dnia: 23 Lut 2010, 06:27:15 »
szczęśliwi Ci co znają język , wiem wiem pretensję do samego siebie ktoś powie trzeba było się uczyć , niestety jedni maja dar do języków a ja nie , więc bujam się po tym swiecie bez znajomości języka , mieszkam można by rzec na wsi i deprecha totalna bo ciężko z kimkolwiek porozmawiać . A faktem jest że od pierwszego dnia jak tu trafiłem niecierpię Danii :(( Jestem tu dwa lata i nie trawię tego kraju . Każdy wolny praktycznie weekend  uciekam do Polski bo tu jakoś ten kraj i samotność za bardzo mnie dobija . Siedzenie od piątku do niedzieli w 4 ścianach to masakra :(

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #27 dnia: 03 Mar 2010, 13:04:57 »
Dla zdrowia psychicznego radzilbym sie z tad wyprowadzic z powrotem do Polski. Chyba, ze mamona jest wiecej warta niz wszystko inne. A moze sa inne przyczyny Twojego tutaj pobytu? W kazdym razie wspolczuje, ale mi Ciebie nie zal. Kazdy powinnien byc kowalem swojego losu. Inni moga tylko doradzic ale nie moga podjac za kogos decyzji.

[Posted on: 03 Mar 2010, 12:58:37]

Lila: komentujac moja wypowiedz, nie trzymasz sie moich slow. Napisalem tylko, ze wielokrotnie spotkalem sie z faktem, iz ludzie
w Polsce chetnie podkreslaja ze sa "z duzego miasta" mimo, ze mieszkaja/pochodza a malego miasteczka albo wsi. nikomu tez nie zarzucam, ze przedklada ponad wszystko duze miasto. 

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #28 dnia: 03 Mar 2010, 21:23:28 »


[Posted on: 03 Mar 2010, 12:58:37]
[oja wypowiedz, nie trzymasz sie moich slow. Napisalem tylko, ze wielokrotnie spotkalem sie z faktem, iz ludzie
w Polsce chetnie podkreslaja ze sa "z duzego miasta" mimo, ze mieszkaja/pochodza a malego miasteczka albo wsi. nikomu tez nie zarzucam, ze przedklada ponad wszystko duze miasto. 
[/quote]

 ;D
Dokladnie Rogo, dokladnie  ;D
A teraz poczekajmy na nozyce  ;D
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

kamila

  • Gość
Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #29 dnia: 03 Mar 2010, 22:45:04 »
Nozyce sie odezwaly juz trzykrotnie (chyba ze cos przeoczylam, wiec moze wiecej wersji bylo).
Z zadnej odpowiedzi nie byly zadowolone, dokonaly wiec samowyciecia.
Autocenzura dobra rzecz jednak.



poloniainfo.dk

Odp: proszę o poradę
« Odpowiedź #29 dnia: 03 Mar 2010, 22:45:04 »

 

bardzo proszę o przetlumaczenie

Zaczęty przez dar_czarDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 9060
Ostatnia wiadomość 24 Lip 2007, 12:41:29
wysłana przez dar_czar
proszę o przetłumaczenie

Zaczęty przez robi2007Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6438
Ostatnia wiadomość 23 Lut 2010, 20:20:24
wysłana przez Manior
C.V po angielsku prosze o pomoc

Zaczęty przez nutka1984Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 9276
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2012, 13:17:19
wysłana przez galernik
prosze o przetłumaczenie

Zaczęty przez jonasDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 9961
Ostatnia wiadomość 05 Maj 2008, 21:16:51
wysłana przez willy
Prosze o przetlumaczenie

Zaczęty przez Tomek1Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 9054
Ostatnia wiadomość 02 Kwi 2009, 17:18:06
wysłana przez Tomek1