poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Studia w Danii po duńsku  (Przeczytany 56616 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #60 dnia: 02 Maj 2012, 20:22:15 »
Jest jeden minus dlugiej nauki etapami - pracodawca zawsze pyta o doswiadczenie, praktyke, polska praca "kiedys tam w przeszlosci" niewiele pracodacy daje i mówi.
Praca w przedszkolu jako rengøringsassistent raczej nie pomoze.

W znajomej instytucji szukano 1 pedagoga - otrzymali 63 podania.

Zgadzam sie z Jomir, pædagog assistent to cos w rodzaju przygotowania do zawodówki.
Pædagog, pielegniarka, nauczyciel dopabuse od niedawna maja obowiazek pisania bacheloropgave, kilka lat temu jeszcze tego nie bylo, taki rodzaj troszeczke wyzszego technikum(?) licencjat w Polsce (?)
Nie szkola policealna bo do tych szkól nie musi sie miec matury wystarczy kilkuletnia praca i mozna sie starac o przyjecie ...kvalifikationer, der efter en realkompetence-vurdering kan sidestilles med de fastsatte adgangskrav. ... http://www.bupl.dk/job__og__uddannelse/bliv_paedagog?opendocument.
Mozna byc sosu assistent bez matury i tez byc przyjetym na pædagopguddannelse.
 

Jesli znasz jako tako jezyk polecam szukanie pracy jako pædagogmedhjælper http://www.blivpaedagog.dk/uddannelse/merituddannelsen?opendocument

Powodzenia!
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline RybkaWillego

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 56
  • -Otrzymane: 114
  • Wiadomości: 572
  • Reputacja: +28/-12
  • Płeć: Kobieta
    • Status GG
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #61 dnia: 03 Maj 2012, 11:43:17 »
A ja postanowiłam, że złożę papiery do szkoły na merit pædagog assistent. Później chciałabym zrobić studia na pedagoga. W przyszłym tygodniu wysyłam papiery. Życzcie powodzenia. Pozdrawiam :)
Za dużo mówimy o zmianie świata, a za mało świat zmieniamy. Za dużo mówimy o miłości, a za mało kochamy.

Offline Edytam

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 127
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #62 dnia: 03 Maj 2012, 12:11:25 »
Ja już nie dam rady w swój grafik dodatkowej pracy wcisnąć. Od rana sprogskole DU2, dziś właśnie mi zaproponowano dodatkowo egzamin z DU3, po południu prowadzę kursy sprzątania w naszej szkole, dla duńskich dzieci, i organizuję im pracę, sprawdzam, omawiam. Mam pracę pedagogiczno-sprzątającą, bo jestem ich opiekunem. Tak więc nic więcej do końca sprogskole! Po szkole, jeśli nie przyjmą mnie do żadnej pedagogicznej (ani studia, ani p.assistant) wtedy w ostateczności będę szukać dodatkowej pracy. Ale ta, którą mam, jest ok, więc wolę w przyszłości tylko zmienić szkołę. Tutaj mam cały czas doświadczenie z duńskimi dziećmi, i jestem pewna, że mogę dostać dobre referencje.

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #63 dnia: 03 Maj 2012, 12:19:48 »
Lilia  ;)
Czy jak się tam zwiesz :)

Mylisz mnie najwyraźniej z kimś innym.
Na zasiłku w Danii nigdy nie byłam, a sprzątałam przez dokładnie 5 tygodni, dobrych kilka lat temu, tuż po przyjeździe do Danii :D I wcale nie sądzę, żeby taka praca kogokolwiek i w jakikolwiek sposób hańbiła:D

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #64 dnia: 03 Maj 2012, 12:20:28 »
Jomir, co co studieprøven, to różnie z tym bywa - zauważ, że poziom szkół również różni się w zależności od lokalizacji.
Programy 2-letnie, po których można zostać z dyplomem i tzw."kortvideregående uddannelse", a po których można kontynuować studia przez 1,5 roku do poziomu bachelor, są również studiami wyższymi.
I te uczelnie ( o dziwo ), nie wymagają studieprøven - powiem więcej, pewnie błędnie, ale nie wymagano ode mnie żadnegoegzaminu językowego. Miało to miejsce 2 lata temu, kiedy aplikowałam pokornie przez KOT i zostałam przyjęta na wszystkie 3 uczelnie ( tzn.1-ego, 2-ego i 3-ego wyboru).
Prawdopodobnie taki stan rzeczy spowodowany był sytuacją finansową uczelni, za każdym studentem płyną pieniądze i - często - nie opłaca się sprawdzać takich "drobiazgów", jak poziom języka u osoby aplikujacej.
Oczywiście, że jest to błędne podejście, ale trudno też pomijać milczeniem taki stan rzeczy. Jeśli ktoś uważa więc, że sobie poradzi - jest to ścieżka, tudzież furtka, pozwalająca ominąć szkoły językowe i z podwójnym nakładem pracy, docierać swój język w praktyce.

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #65 dnia: 03 Maj 2012, 16:59:02 »
Do edytam. na jakim stanowisku jestes zatrudniona wg twojej umowy o prace? Pædagogmedhjælper? Ufaglært rengøringshjælp? Medhjælper?
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

inna

  • Gość
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #66 dnia: 03 Maj 2012, 18:42:35 »
czy to ma znaczenie. Ja rozpoczelam moja kariere w Dk od sprztania klatek schodowych ponzniej troche podnioslam kwalifikacjie do  :o sprzataczki w szkole (praca od 5 rano do 16) a nastepnie i dostalam prace sprzatkaczki u dentola.
Dzis grzeje lawke na uni i wybieram sie do Uk. Szkola mnie wysyla bo mam dobre oceny i chyba widza cos we mnie :o

poloniainfo.dk

Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #66 dnia: 03 Maj 2012, 18:42:35 »

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #67 dnia: 03 Maj 2012, 19:09:38 »
Mnie nie chodzilo o "szkoly" tylko o to w jaki sposób ulatwic sobie samej/samemu znalezienie dobrej pracy PO szkole.
Bezrobocie wsród ludzi z humanistycznym wyksztalceniem akademickim i srednim jest bardzo wysokie, znalezienie ciekawej pracy jako pedagog nie jest w tych kryzysowych czasach latwe, jak pisalam wczesniej 63 podania na 1 stanowisko. Odpowiednia praktyka przed i w czasie szkoly to duzy plus, a przeciez szkole nie "robi sie" dla szkoly tylko zeby potem miec interesujaca, dajaca zadowolenie prace.
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline CzaryMary

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 8
  • Wiadomości: 204
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta

Offline Edytam

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 127
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #69 dnia: 04 Maj 2012, 13:12:38 »
Na umowie mam rengoringassistant, niestety. W ogłoszeniu i na rozmowie o pracęszef podkreślał, że jest to pedagogisk rengoringassistant, ale umowa niestety taka. Kiedy jednak szefowa czy inne osoby z naszej szkoły przedstawiają mnie komuś z zewnątrz, mówią, że jestem opiekunem grupy sprzątającej, albo lederem organizującym sprzątanie w szkole. Są zadowoleni z tego, jak rozwiązuję zadania pedagogiczne (motywowanie leniwych, oraz tych "lidt dum", organizowanie zdolnych itp.) dlatego jestem pewna, że dostanę dobrą rekomendację, którą będę mogła dołączyć do wniosku na studia.
Powiem Wam jako ciekawostkę, że moja opiekunka kursantów ze sprogskole ocenia, że mogę zaliczać równolegle testy na DU2 i DU3, bo mówię "fluent", a skoro tylko drobne błędy w pisowni przeszkodziły mi w zaliczeniu DU3, mogę to "dociągnąć". Bo ona uważa, że jako pedagog ważne, bym miała predyspozycje zawodowe, a błędy w pisaniu nie są akurat w tym zawodzie istotne. Więc będę teraz szła ostatnie pół roku z grupą na DU2, i dopłacę za egzamin końcowy na DU3.

Offline @ae@

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 242
  • Wiadomości: 1794
  • Reputacja: +16/-12
  • Płeć: Kobieta
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #70 dnia: 11 Maj 2012, 06:43:40 »
http://jp.dk/indland/article2774542.ece

Artykul o ocenie badan o vuggestue - ten z postu z dnia: 03 Maj 2012, 22:40:12

Wielki sztorm w szkance wody :-)
...na nasze oddalenie, na naszą nieobecność i rozmów obojętność listek, iskierkę, cień jak kotwicę wbij w nasze serca.... Leszek Aleksander Moczulski

Offline CzaryMary

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 8
  • Wiadomości: 204
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #71 dnia: 15 Maj 2012, 22:54:33 »
Info z tego tygodnia o studiach pedagogicznych w Danii: http://www.bt.dk/danmark/nye-paedagoger-daarligt-rustet-til-dine-boern

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #72 dnia: 15 Maj 2012, 23:17:31 »
"ae" 63 podania na jedno miejsce, to pestka...
Jak ostatnio szukalam pracy, na wybrane przeze mnie stanowiska wplywalo po 200-300 :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline tecza

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: +0/-0
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #73 dnia: 16 Maj 2012, 20:32:47 »
jak wygladaja szanse znalezienia pracy po studiach w Danii? Czy myslicie ze w Danii wystapi takie zjawisko ktore jest w Polsce, ze ludzie po studiach pracuja w markecie. Wydaje mi sie ze w Danii tyle ludzi nie studiuje co w Polsce, Co o tym sadzicie? A moze znacie przypadki osob, ktorzy skonczywszy szkoly w Danii pracuja nie w zawodzie na o wiele nizszych stanowiskach?


Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #74 dnia: 16 Maj 2012, 20:55:55 »
Moje obserwacje sa takie, ze generalnie wyksztalcenie musi pasowac do stanowiska. Firmy szukaja ludzi z adekwatnym wyksztalceniem, czyli ani za wysokim, ani za niskim. Oczywiscie zawsze ma znaczenie doswiadczenie zawodowe, ale nie mowimy o tym w przypadku szukania pracy zaraz po studiach, prawda?
Na pewno nie jest tak jak w Polsce, ze wazne jest obojetnie jakie wyksztalcenie byle wyzsze. Czesciej wlasnie precyzyjnie pasujace do stanowiska wyksztalcenie srednie, daje wieksza szanse niz bylejakie wyzsze.
Z wyzszym wyksztalceniem raczej trudno o prace w supermarkecie (zwlaszcza teraz w kryzysie), bowiem generalnie prace taka dostaje sie jako miejsce praktyki, celem nauki zawodu.
Tu nawet pracownik supermarketu ma stosowne wyksztalcenie.

Oczywiscie wciaz istnieja kierunki studiow, ktore produkuja bezrobotnych, ale generalnie ministerstwo dwa o zamykanie kierunkow niepotrzebnych i otwieranie potrzebniejszych.

To co napisalam powyzej, to aboslutnie generalny opis sytuacji, na pewno znajdzie sie mase przykladow zaprzeczajacych powyzszemu :) 
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: Studia w Danii po duńsku
« Odpowiedź #74 dnia: 16 Maj 2012, 20:55:55 »

 

Urlop rodzicielski w Danii

Zaczęty przez RybkaWillegoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 105
Wyświetleń: 251493
Ostatnia wiadomość 10 Cze 2016, 20:01:31
wysłana przez aneczka.k
uczelnie w Danii?

Zaczęty przez Mateusz199Dział Edukacja

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 612
Ostatnia wiadomość 18 Kwi 2024, 10:49:09
wysłana przez Mateusz199
Czy przeglady techniczne aut sa obowiazkowe w Danii ?

Zaczęty przez KierowcaDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 27145
Ostatnia wiadomość 27 Paź 2009, 22:39:26
wysłana przez Manior
Nastepny punkt do podniesienia naszej "popularnosci" w Danii...

Zaczęty przez MartynaMDział Hydepark

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 33453
Ostatnia wiadomość 16 Cze 2014, 17:07:43
wysłana przez natalaa
tanie rozmowy na stacjonarne i komórki do Danii z Polski

Zaczęty przez bazakbalDział Pomoc!

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 30557
Ostatnia wiadomość 17 Cze 2010, 13:19:35
wysłana przez jamjurand