poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Samochody na polskich numerach-przepisy  (Przeczytany 228804 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Benchmade42

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #300 dnia: 18 Sty 2009, 22:13:29 »
Witam,
chciałbym spytać czy jeśli jestem studentem i chciałbym zarejestrować samochód to jest to rozpatrywane w opcji pobyt na stałe czy pobyt tymczasowy?

Chciałbym się również dowiedzieć co w przypadku gdy współwłaścicielem samochodu jest mój tata (oczywiście mieszkający w Polsce) czy mogę go wpisać do duńskiego dowodu rejestracyjnego? Czy jest opcja uzyskania jakiś zniżek w ubezpieczalni właśnie z tego powodu?  Bo osobiście prawo jazdy posiadam 3 lata i  za krótki staż nie dostałbym żadnych zniżek, a jeśli dałoby się uzyskać jakąś zniżkę z racji na 45-letnią bezwypadkową jazdę drugiego właściciela samochodu byłoby miło.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
 

datek

  • Gość
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #301 dnia: 20 Sty 2009, 19:11:40 »
Zapraszam do lektury Prawa Unijnego.
Już 5 czerwca 2006 Komisja przyjęła projekt dyrektywy zapobiegającej podwójnemu opodatkowaniu obywateli europejskich sprowadzających swoje samochody do innego kraju UE.
Mojemu bratu rok temu zarekwirowali samochód. Zglosil kradziez w Polsce na policji i zglosil sprawe do Strasburga przeciwko krolestwu Dunskiemu o bezprawne zagarniecie mienia i wygral ja. Auto bylo warte 15000zl, Unia zasadzila odszkodowanie w wysokosci 80000EURO. W Dani pracuje dalej i jezdzi autem za 100000zl.
I najwazniejsze smieje sie z POLITI i SKATU
Ponizej troche wiecej informacji na temat podatkow rejestracyjnych
http://gospodarka.gazeta.pl/podatki/1,25044,3600653.html

Offline bumi71

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #302 dnia: 20 Sty 2009, 20:51:59 »
"
Zapraszam do lektury Prawa Unijnego.
Już 5 czerwca 2006 Komisja przyjęła projekt dyrektywy zapobiegającej podwójnemu opodatkowaniu obywateli europejskich sprowadzających swoje samochody do innego kraju UE.
Mojemu bratu rok temu zarekwirowali samochód. Zglosil kradziez w Polsce na policji i zglosil sprawe do Strasburga przeciwko krolestwu Dunskiemu o bezprawne zagarniecie mienia i wygral ja. Auto bylo warte 15000zl, Unia zasadzila odszkodowanie w wysokosci 80000EURO. W Dani pracuje dalej i jezdzi autem za 100000zl.
I najwazniejsze smieje sie z POLITI i SKATU
Ponizej troche wiecej informacji na temat podatkow rejestracyjnych
http://gospodarka.gazeta.pl/podatki/1,25044,3600653.html
"

Chetnie  dowiedzialbym  sie  czegos  blizszego o szczegolach tej sprawy .  ;D

Offline rzeznik55

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #303 dnia: 20 Sty 2009, 22:01:29 »
czas aby wreszcie ktos zrobil z tym porzadek to jest rozbuj w bialy dzien

Offline vera

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 2006
  • Reputacja: +1/-1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #304 dnia: 20 Sty 2009, 22:23:29 »
a ja nie narzekam, tanie duńskie auto stoi pod mieszkaniem i szafa gra :D

aalborg

  • Gość
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #305 dnia: 20 Sty 2009, 23:19:25 »
Zapraszam do lektury Prawa Unijnego.
Już 5 czerwca 2006 Komisja przyjęła projekt dyrektywy zapobiegającej podwójnemu opodatkowaniu obywateli europejskich sprowadzających swoje samochody do innego kraju UE.
Mojemu bratu rok temu zarekwirowali samochód. Zglosil kradziez w Polsce na policji i zglosil sprawe do Strasburga przeciwko krolestwu Dunskiemu o bezprawne zagarniecie mienia i wygral ja. Auto bylo warte 15000zl, Unia zasadzila odszkodowanie w wysokosci 80000EURO. W Dani pracuje dalej i jezdzi autem za 100000zl.
I najwazniejsze smieje sie z POLITI i SKATU
Ponizej troche wiecej informacji na temat podatkow rejestracyjnych
http://gospodarka.gazeta.pl/podatki/1,25044,3600653.html

A potem sie obudziles....
Faktycznie jest taka dyrektywa i jezeli bys ja przeczytal, to bys wiedzial, ze ona mowi o zniesieniu podatku dopabuse w 2015 roku i jego ujednoliceniu. Do tego czasu UE zobowiazala kraje czlonkowskie do wprowadzenia przejrzystych zasad odnosnie przyjazdu obcokrajowcow i poruszaniu sie przez nich autami na obcych blachach. I to DK zrobila.
Jezeli jestes do roku mozesz jezdzic na obcych blachach.
Jak masz pobyt na czas okreslony (wiecej niz rok lub przebywasz w dani wiecej niz 360 dni w ciagu 2 lat - jestes osiadly w Danii) po 14dniach musisz przerejestrowac auto i mozesz skorzystac z tego systemu ratalnego (na 8 lat)
Jak masz pobyt na czas nieokreslony po 14dniach musisz przerejestrowac auto i niestety placisz caly podatek.
W tej dyrektywie jest napisane ze do czasu wejscia w zycie tej ustawy (rok 2015) obowiazuje nadal dowolnosc w opodatkowaniu.

e

  • Gość
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #306 dnia: 20 Sty 2009, 23:21:41 »
Zapraszam do lektury Prawa Unijnego.
Już 5 czerwca 2006 Komisja przyjęła projekt dyrektywy zapobiegającej podwójnemu opodatkowaniu obywateli europejskich sprowadzających swoje samochody do innego kraju UE.
Mojemu bratu rok temu zarekwirowali samochód. Zglosil kradziez w Polsce na policji i zglosil sprawe do Strasburga przeciwko krolestwu Dunskiemu o bezprawne zagarniecie mienia i wygral ja. Auto bylo warte 15000zl, Unia zasadzila odszkodowanie w wysokosci 80000EURO. W Dani pracuje dalej i jezdzi autem za 100000zl.
I najwazniejsze smieje sie z POLITI i SKATU
Ponizej troche wiecej informacji na temat podatkow rejestracyjnych
http://gospodarka.gazeta.pl/podatki/1,25044,3600653.html


kolego czy mozesz podaac jakis sygnature wyrok szczegoly

poloniainfo.dk

Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #306 dnia: 20 Sty 2009, 23:21:41 »

eh

  • Gość
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #307 dnia: 20 Sty 2009, 23:26:35 »
A potem sie obudziles....
Faktycznie jest taka dyrektywa i jezeli bys ja przeczytal, to bys wiedzial, ze ona mowi o zniesieniu podatku dopabuse w 2015 roku i jego ujednoliceniu. Do tego czasu UE zobowiazala kraje czlonkowskie do wprowadzenia przejrzystych zasad odnosnie przyjazdu obcokrajowcow i poruszaniu sie przez nich autami na obcych blachach. I to DK zrobila.
Jezeli jestes do roku mozesz jezdzic na obcych blachach.
Jak masz pobyt na czas okreslony (wiecej niz rok lub przebywasz w dani wiecej niz 360 dni w ciagu 2 lat - jestes osiadly w Danii) po 14dniach musisz przerejestrowac auto i mozesz skorzystac z tego systemu ratalnego (na 8 lat)
Jak masz pobyt na czas nieokreslony po 14dniach musisz przerejestrowac auto i niestety placisz caly podatek.
W tej dyrektywie jest napisane ze do czasu wejscia w zycie tej ustawy (rok 2015) obowiazuje nadal dowolnosc w opodatkowaniu.
Kolega Alborg mozesz  to wyjasnic ze na czas okreslony  i 2 lata ,360 dni a oni mi to rozloza na 8 lat to kiedy bede mial  na stale moge dalej placic ten podatek 

dz
« Ostatnia zmiana: 21 Sty 2009, 12:51:13 wysłana przez Tula »

datek

  • Gość
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #308 dnia: 22 Sty 2009, 18:43:23 »
Dla niedowiarków:
Sygnatury akt nie podam, to chyba normalne poza tym zaden sąd nie ujawni treści postanowienia stronie trzeciej.
We wniosku pełnomocnik oparł sie na dyrektywie europarlamentu nr 83/182/EWG
poniżej link do niej
http://eulex.parp.gov.pl/eulexii/dokumenty/podglad;jsessionid=ECBA3FBBC10081B621E235F446341109?kod=Inf_35043_12966

Dodam, że sprawę oparto na precedensie dlatego wszystko odbyło się na jednym posiedzeniu.

mirekkph

  • Gość
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #309 dnia: 22 Sty 2009, 18:51:56 »
W celu uniknięcia podwójnego opodakowania tam, gdzie osoba fizyczna okazuje się mieć dwa miejsca pobytu, miejscem stałego pobytu tej osoby jest miejsce pobytu małżonka i jej dzieci

I wszystko jasne do 6 miesiecy lub wj do 7 wiec  ograniczenia sa
wiec placic trzeba  ::)

Offline bumi71

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #310 dnia: 22 Sty 2009, 20:37:56 »
Czy w  tej  sprawie chodzilo o  tymczasowe  uzywanie  samochodu  czy  tez  o sprowadzenie  go na  stale  ? Przeciez Dania  wygrala   sprawe  podatku  rejestracyjnego  wniesiona przez  Komisje  Europejska . Wyrok  zapadl  16  lipca  2005 . Pozwanie bylo  bazowane wlasnie  na  zarzucie  niedostosowania sie  do  dyrektywy  z  1983. 

dwyanewade

  • Gość
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #311 dnia: 23 Sty 2009, 19:11:12 »
Kolega Datek ma rację.
Trzy albo 4 miesiące temu mówili w TVN Turbo, że jakiś Polak wygrał sprawę w Brukseli przeciwko Królestwu Danii. Chodziło o zwrot zarekwirowanego bezprawnie auta i wysokie odszkodowanie, detali nie podali, ale pewnie o to chodziło. Nakazali też Danii zaprzestać takich praktyk wobec obywateli krajów członkowskich.
Sędzia uzasadnił to tym, że obywatel wspólnoty ma mieć zarejestrowane auto w kraju stałego pobytu, a za potwierdzenie tego uznał wypis z urzędu miejskiego - lub innego urzędu, różnie nazywanego w krajach członkowskich - w miejscu zamieszkania interesanta, potwierdzający jego zamieszkanie pod danym adresem w kraju członkowskim. Wypis ma być w na blankiecie europejskim.
Mówili też w tedy o badaniach technicznych. Jeżeli ktoś chce wprowadzić samochód do kraju członkowskiego, z innego kraju członkowskiego z ważnymi badaniami technicznymi nie ma obowiązku wykonywać dodatkowych badań przed rejestracją auta.
Sam byłem na policji w Herning i pytałem o te "łapanki". Posterunkowy wytłumaczył mi, że w całej Danii trwają kontrole związane z ubezpieczeniami pojazdów, dokumentami potwierdzającymi ich stan techniczny oraz stanem trzeźwości kabusewców. Jeżeli coś jest nie tak z w/w zatrzymują pojazd, tak jak dzieje się to w każdym innym państwie na świecie.
Dodatkowo poinformowano mnie, że już w tym roku zmienił się sposób wyliczania podatku rejestracyjnego dla osób chcących, podkreślam CHCĄCYCH zarejestrować auto w Danii. Od tego roku 25% podatku uzależnione jest od emisji spalin samochodu, w przyszłym będzie to już 50% podatku a od 2012 całe ubezpieczenie będzie zależało od emisji spalin.
Danii tak jak i inne państwa członkowskie zostały do tego zobligowane przez dyrektywę unijną nakazującą uzależnić 100% podatku spalin do końca 2015 roku. Tak, że od 2015 wszyscy będą płacić tyle samo.
Dyrektywa ta została zgłoszona przez zrzeszenie producentów samochodowych, aby zapobiec znacznym różnicą cen w różnych krajach członkowskich.
Dyrektywa przeszła w pierwszym czytaniu.
A jak już ktoś chce na siłe rejestrować tu auto to proponuje kupić coś do 7000Euro i zapłacić tylko 5% od wartości.


Offline bumi71

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #312 dnia: 23 Sty 2009, 19:42:24 »
  Tak  tylko  ze  sprawa dotyczyla dyrektywy  182  ( pobyt czasowy  do 6 miesiecy ). Sprawe o opodatkowanie  samochodu jako  mienie przesiedlencze Dania   wygrala . To jest link z  wyrokiem ( tyle ze po dunsku )  ...
http://www.europa-kommissionen.dk/eu-politik/noegleomraader/beskaeft_arb/reg-dk/

dwyanewade

  • Gość
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #313 dnia: 23 Sty 2009, 20:15:12 »
Tu nie chodzi o mienie przesiedleńcze. Tylko o użytkowanie auta w trakcie czasowego pobytu ze względu na pracę. Jak ktoś chce sie tu sprowadzić na stałe to inna sprawa

Offline bumi71

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 145
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #314 dnia: 23 Sty 2009, 20:31:05 »
  Tyle  ze  " tymczasowosc " pobytu mozna  roznie  interpretowac . Z  reguly  granica  jest  6 miesiecy w  ciagu roku .  Posiadanie  tzw.dobowych odliczen ( kost og logi )  za  prace   w  miejscu nie  pozwalajacym na powrot na noc  do stalego miejsca  zamieszkania  z  powodu odleglosci  moze  bardzo  ulatwic takie  wyliczenie . Na niekorzysc ewentualnego podatnika .  ::)

poloniainfo.dk

Odp: Samochody na polskich numerach-przepisy
« Odpowiedź #314 dnia: 23 Sty 2009, 20:31:05 »

 

Czerwony MALUSZEK 126 p na polskich blachach w Aarhus

Zaczęty przez Ania i JustynaDział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 19
Wyświetleń: 21898
Ostatnia wiadomość 09 Sie 2013, 18:50:16
wysłana przez piotr1
Pożyczony samochód na polskich blachach.

Zaczęty przez nilaDział Hydepark

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 25834
Ostatnia wiadomość 10 Mar 2010, 14:05:29
wysłana przez zozolek
Opodatkowanie polskich oszczędności

Zaczęty przez liliaDział Podatki

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 23148
Ostatnia wiadomość 24 Cze 2010, 07:45:51
wysłana przez neletop
o polskich dzieciach deportowanych do Rosji

Zaczęty przez neletopDział Kultura

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 8706
Ostatnia wiadomość 13 Lut 2010, 15:28:30
wysłana przez neletop
Praca na POLSKICH warunkach w Danii - Co to jest ??

Zaczęty przez willyDział Praca w Danii

Odpowiedzi: 84
Wyświetleń: 40717
Ostatnia wiadomość 12 Kwi 2010, 21:00:42
wysłana przez turbo