poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: zmiana nazwiska  (Przeczytany 37871 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

aga123456

  • Gość
zmiana nazwiska
« dnia: 28 Lut 2008, 17:28:41 »
chcialabym sie dowiedziec jak to jest z tym zmianieniem nazwiska poniewaz duzo osob mi mowi ze mozna se zmieniac nazwisko bez np.slubu ...ja bym chciala ienic nazwisko z polskiego na jakies dunskie...da sie tak?? jestem w dani legalnie od 3 lat...moglabym cos takiego zrobic?? i gdzie?? z gory dzieki za posty

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: zmiana nazwiska
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Lut 2008, 19:35:42 »
Nie jestesm pewna wlasciwosci sadu - dunski czy polski...
Moim zdaniem, kwestie zwiazane ze stanem cywilnym, tak dlugo jak nie masz tu stalego pobytu, podpadaja pod sad rejonowy w Polsce.... ale moge sie mylic.

W Polsce takiej zmiany mozna dokonac za zgoda sadu rodzinnego, przy odpowiednim uzasadnieniu. W zasdzie sklada sie tylko wniosek (dobrze umotywowany) i na rozprawe sie nie trzeba stawiac. Zmiany imienia mozna dokonac w USC, na podstawie podania z odpowiednia motywacja. Zgode wydaje kabusewnik USC.
« Ostatnia zmiana: 28 Lut 2008, 20:02:42 wysłana przez Mirra »
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: zmiana nazwiska
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Lut 2008, 21:02:02 »
Podzielam zdanie Mirry.
Nie podala pani swojego obywatelstwa. Dopoki jest pani obywatelka RP o zmiane nazwiska wystepuje pani w Polsce.
Wydaje mi sie, ze jesli uzyska pani zgode oraz nowe nazwisko, warto bedzie zawiadomic odpowiednie dunskie urzedy.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: zmiana nazwiska
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Lut 2008, 21:08:40 »
za Dziennikiem Ustaw:
Art. 1. 1. Zmiana imienia lub nazwiska obywatela polskiego na inne wskazane przez niego imię lub nazwisko może nastąpić na jego wniosek na zasadach określonych w przepisach niniejszej ustawy.
2. Zmiana imienia lub nazwiska osoby, która nie posiada żadnej przynależności państwowej, na inne wskazane przez nią imię lub nazwisko może nastąpić na jej wniosek, jeżeli osoba ta ma miejsce zamieszkania w Polsce.
3. Zmiana może dotyczyć również nazwiska rodowego osoby, która pozostaje lub pozostawała w związku małżeńskim.


Art. 2. 1. Wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami.
2. Ważne względy zachodzą w szczególności, gdy wnioskodawca:
  1)   nosi nazwisko:
a)  ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka,
b)  o brzmieniu niepolskim,
c)  posiadające formę imienia;
  2)   pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostało zmienione.


Art. 3. Wniosek o zmianę nazwiska nie podlega uwzględnieArt. 9. 1. Podania w sprawach określonych w ustawie osoby zamieszkałe w Polsce składają organom, o których mowa w art. 8. Jeżeli wnioskodawca zamieszkuje za granicą, podanie składa się za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej.

2. W stosunku do wnioskodawców zamieszkałych za granicą, właściwość miejscową organów określa się według ostatniego miejsca pobytu stałego tych wnioskodawców w Polsce, a w przypadku braku takiego miejsca organem właściwym jest kabusewnik urzędu stanu cywilnego m.st. Warszawyniu, gdy wnioskodawca ubiega się o zmianę nazwiska na nazwisko historyczne, wsławione na polu kultury i nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, chyba że posiada członków rodziny o tym nazwisku lub jest powszechnie znany pod tym nazwiskiem.


A wiec wszystko jasne, obywatel polski TYLKO W POLSCE.

A tu jestem zaskoczona, bylam pewna, ze o nazwisku tylko sad, ale okazje sie , ze USC:

Art. 8. W sprawach określonych w ustawie rozstrzyga, w drodze decyzji administracyjnej, kabusewnik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy, a w przypadku braku takiego miejsca - kabusewnik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego.

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Tula

  • Gość
Odp: zmiana nazwiska
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Lut 2008, 09:22:46 »
Swoja droga, nie rozumiem, jak ktos moze chciec sie nazywac Jensen, Larsen, Andersen, Rassmusen itd. Jasne, ze jesli wlasne nazwisko jest za skomplikowane do wymowienia przez Dunczykow, to po ewentualnym slubie z obywatelem Danii mozna to rozwazyc. Ale jesli nie? Naprawde mozna sie chciec nazywac jak kilkaset tysiecy innych ludzi?
Co do warunkow zas, po uzyskaniu dunskiego obywatelstwa, mozna sie ubiegac o zmiane nazwiska, znam historie jednego  Polaka, ktory tak wlasnie zrobil.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: zmiana nazwiska
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Lut 2008, 09:37:35 »
Coz :) zawszec to lepiej brzmi, jak wpadniesz do Polski i juz nie bedziesz tam jakas Kowalska, tylko Jensen...
Poza tym od czegos w koncu trzeba zaczac integracje :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline mala_z_Aarhus

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1524
  • Reputacja: +8/-2
  • Płeć: Kobieta
  • A friend to all is a friend to none.
Odp: zmiana nazwiska
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Lut 2008, 10:26:25 »
Wszystko bedzie pieknie, az do momentu, kiedy sie otworzy usta i cos powie. Akcent niestety zostanie.

poloniainfo.dk

Odp: zmiana nazwiska
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Lut 2008, 10:26:25 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: zmiana nazwiska
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Lut 2008, 10:49:43 »
...ale polski za to jak sie zmieni :)

Mielismy kolege, ktory na poczatku lat dziewiecdziesiatych wyjechal do Stanow...
Po dowch latach przyjechal do Polski.... W zwiazku, z tym, iz pracowal tam wsrod Polaków, w ciagu tych dwoch lat nie zdazyl sie jeszcze nauczyc choc podstaw angieslkiego... niestety, wiecie.... no.... akcent polski mu sie tak strasznie zmienilll.... i slow pozapominal.... no bo wiecie... U NAS w STANACH...
:)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline anha

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 570
  • Reputacja: +3/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: zmiana nazwiska
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Lut 2008, 12:06:14 »
Cytuj (zaznaczone)
Po dowch latach przyjechal do Polski
Czytałam na jednym z polonijnych forów,że są tacy co mowy polskiej zapomnieli po 3 miesiącach pobytu zagranicą.

Cytuj (zaznaczone)
Jasne, ze jesli wlasne nazwisko jest za skomplikowane do wymowienia przez Dunczykow, to po ewentualnym slubie z obywatelem Danii mozna to rozwazyc.
Ja właśnie tak musiałam zrobić.W moim nazwisku "sz" ściele się gęsto.Nie do wymówienia nawet dla męża po wielokrotnym szkoleniu.
Za to zostawiłam sobie dwa imiona,które (inaczej niż w Polsce) są tutaj powszechnie używane.Nawet w poczekalni u lekarza jestem wywoływana dwoma imionami. ;D

Offline willy

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 19
  • -Otrzymane: 90
  • Wiadomości: 1622
  • Reputacja: +37/-31
  • Płeć: Mężczyzna
  • JMP $E477
    • Status GG
Odp: zmiana nazwiska
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Lut 2008, 16:21:13 »
A ja bym się w Danii chętnie pozbył drugiego imienia (nie używam wcale) i zmieniła jedną literkę w imieniu.
Jestem pełen podziwu inwencji Duńczyków, którzy próbują napisać a potem wymówić moje imiona, a przecież są prawie identyczne jak duńskie odpowiedniki. Prawie czyni wielką różnicę ...
Mam jeden dokument na którym ta sama osoba napisała moje imię w 3 miejscach na 3 sposoby :D

Marcin Tomasz

:D
"Broń jest narzędziem strachu.
Nie przystoi Mędrcowi."

Klingon

  • Gość
Odp: zmiana nazwiska
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Lut 2008, 16:32:27 »
Naprawdę mozna sie chciec nazywac jak kilkaset tysiecy innych ludzi?
Moje nazwisko jest trudne do wymówienia ale nic nie szkodzi bo go nigdy nie używam - jestem Jozef, jeden jedyny  ;D. Chociaż raz był u nas w pracy Josef (Niemiec) - na szczęście tylko kilka miesięcy.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: zmiana nazwiska
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Lut 2008, 16:46:56 »
:) DUnczycy wysiadaja w przypadku mojego syna, ktory ma bardzo polskie imie i nazwisko... najbardziej mnie bawi, jak niektorzy prosza by im podyktowac, bo chcieli by zapisac :)

Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

aga123456

  • Gość
Odp: zmiana nazwiska
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Lut 2008, 19:52:48 »
dzieki..a tak pozatym to jeszcze jestem polka mimo ze mieszkam w dani i mam dunskie dziecko ale o slubie z dunem nie mysle....jestem z polakiem:)  a nazwisko chcialam zmienic bo jest wlasne trudne do wymowy i imie z reszta tez Agnieszka:) no ale skracam to na Aga albo odpowiednik- Agnes.

Klingon

  • Gość
Odp: zmiana nazwiska
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Lut 2008, 20:39:26 »
Z tego co się orientuję, to w Danii zmiana nazwiska jest czystą formalnością. Ileś lat temu było to nawet za darmo, potem wprowadzono opłatę - tysiąc lub dwa.

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: zmiana nazwiska
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Lut 2008, 21:23:29 »
No tak, ale obywatele polscy moga to zrobic tylko w Polsce.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: zmiana nazwiska
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Lut 2008, 21:23:29 »

 

zmiana pracodawcy

Zaczęty przez sob123Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5098
Ostatnia wiadomość 22 Lis 2012, 21:15:05
wysłana przez sob123
zmiana zółtej karty

Zaczęty przez kingamagdaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 9772
Ostatnia wiadomość 13 Lut 2013, 16:01:20
wysłana przez 1941
Zmiana Opholdu

Zaczęty przez adamosDział Dania i o Danii

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 6682
Ostatnia wiadomość 02 Sty 2014, 15:06:45
wysłana przez Jomir
Zmiana cen biletów na autobusy miejskie.

Zaczęty przez 123123Dział Århus, Aalborg ...

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7087
Ostatnia wiadomość 02 Sie 2009, 23:42:29
wysłana przez rey2000
zmiana karty

Zaczęty przez lady jagaDział Podatki

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5457
Ostatnia wiadomość 02 Paź 2010, 16:20:07
wysłana przez lady jaga