poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Posty Grzegorza Odense....  (Przeczytany 36378 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #45 dnia: 23 Cze 2013, 11:15:10 »
Tak czytałam ten wątek, nie odzywając się, z racji właśnie krótkości pobytu tu  :), a więc i "mizerii" doświadczeń.
Jedno mogę powiedzieć z pewnością  :)
Posty Grzegorza, abstrahując od ich "prawdziwości", czyta się z przyjemnością  :).

A co do treści....cóż...wydaje mi się, ze każdy z nas tu bazuje na osobistych doświadczeniach i przez ich pryzmat postrzega Danię.
Wyobraźmy sobie analogiczny portal w Polsce, gdzie ktoś pisze " Polacy sa tacy , tacy i tacy...."
Od razu, oczywiście, wszyscy tu, jak jeden mąż, zarzucilibymy mu myślenie stereoptypami, szufladkowanie, wrzucanie do jednego wora itd.
Nawet, jeśli idzie o tę nieszczęsną geografię.
Czy w Polsce nie pokutują przekonania, że Poznaniacy to tacy, Krakusy tacy, a jeszcze górale czy Ślązacy to zupełnie insza inszość.
Mieszkańców stolicy tradycyjnie się nie lubi i przypisuje im najgorsze cechy ;).

Inna sprawa jeszcze, to "wymiana pokoleń".
Co, być może, było jakąś tam prawdą, miało jakąś tam rację bytu 20 lat temu, w odniesieniu do "socjologicznych obserwacji" społeczeństwa duńskiego, zapewne dziś ma się do rzeczywistości nijak.
Tak, jak my jesteśmy inni, niż pokolenie naszych rodziców, a nasze dzieci też są już inne, tak samo zapewne jest w Danii :)

Każdy z nas mógłby przytoczyć zapewne dziesiątki przykładów , które widzenie Danii przez Grzegorza potwierdzają, jak również takich, które im kompletnie przeczą.
Bo społeczeństwo nie jest tworem stałym i jednorodnym, tu wszystko płynie i się zmienia.
Więc nie traktujmy postów Grzegorza jak Biblii Emigranta, ale też nie odsądzajmy go od czci i wiary :).
Ot, jego prywatne zdanie, każdy może je mieć , nie?
To tak w nawiązaniu do tej "wolności słowa", hehe :P 8)
Dzizas, jak ja Cie kocham Betti :D!

Wlasnie o to mi chodzilo, lepiej i skladniej bym tego nie ujela. Dziekuje Ci wiec bardzo, bardzo serdecznie madra kobietko :) :-*

Cytujac posty Grzegorza Odense w zadnym momencie nie pomyslalam, ze ktos potraktuje jego posty jako Biblie, albo Koran ;) wrecz i wywola w zwiazku z tym kolejna swieta wojne :D.

Kazdy z nas ma swoje doswiadczenia z Dania i Dunczykami. Rowniez Grzegorz Odense. Kazdy z nas ma prawo do otwartych i nieskrepowanych niczym wlasnych opinii i pogladow.  Rowniez on, prawda? Ale, trudno dyskutowac z pogladem:  "bzdura totalna..." i trudno dyskutowac z pogladem: "nie znasz sie na niczym, bo jestes tu krotko....".

Grzegorz wydaje mi sie, wlasnie w bardzo dowcipny, ciekawy i otwarty sposob przybliza nam swiezakom wspolczesna Danie i Dunczykow. Ja jego postow nie oceniam jako pelnych niecheci do tego kraju i jego mieszkancow, a wrecz przeciwnie, pod wplywem jego wiadomosci (ktore czytam juz od dawna, jak i posty pozostalych "starych", a juz nieobecnych na forum)  "zakochuje sie" z dnia na dzien w Danii jeszcze bardziej, ALE POWTARZAM, NIE BEZKRYTYCZNIE.

Jeszcze nasunela mi sie taka mysl wczoraj, gdy tak gromadnie wrecz probowano mnie ukamieniowac ;) :D:

Dunczykow lubie, miedzy innymi, za to, ze oni nigdy, przenigdy  by sie tak nie zachowali :).

Ale Polaka potrafi :D :D :D (to tak dla rownowagi, w krytykowaniu.... ;) )
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #46 dnia: 23 Cze 2013, 11:15:54 »
A propos janteloven prawdziwa parunastoletnia historia :

Dzieciaki moich znajomych (mieszane malzenstwo) bawiac sie na uliczce przy domu (Gentofte) zauwazyli nastepce tronu, ktory odwiedzil tam jakiegos znajomego; wiec bez zenady zaczepili go zadajac mnostwo dziecinnych pytan w rezultacie rozbawiony ksiaze zaprosil ich na przejazdzke swoim wyskokowym samochodem :)

Aisak

Jak juz napisalem tu nie chodzi o Grzegorza wlasne subiektywne przezycia, a o uzywanie bzdurnych,sfalszowanych faktow jako argumentow w opisie Danii i dunczykow. Zrozum to albo chociaz sprobuj, wiem, wiem jestes zajeta bo brakuje jeszcze  8 postow do dzisiejszej pierwszej 50-tki ;D
« Ostatnia zmiana: 23 Cze 2013, 11:27:09 wysłana przez zpatentem »

Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #47 dnia: 23 Cze 2013, 11:19:36 »
Dzizas, jak ja Cie kocham Betti :D!

Wlasnie o to mi chodzilo, lepiej i skladniej bym tego nie ujela. Dziekuje Ci wiec bardzo, bardzo serdecznie madra kobietko :) :-*

Cytujac posty Grzegorza Odense w zadnym momencie nie pomyslalam, ze ktos potraktuje jego posty jako Biblie, albo Koran ;) wrecz i wywola w zwiazku z tym kolejna swieta wojne :D.

Kazdy z nas ma swoje doswiadczenia z Dania i Dunczykami. Rowniez Grzegorz Odense. Kazdy z nas ma prawo do otwartych i nieskrepowanych niczym wlasnych opinii i pogladow.  Rowniez on, prawda? Ale, trudno dyskutowac z pogladem:  "bzdura totalna..." i trudno dyskutowac z pogladem: "nie znasz sie na niczym, bo jestes tu krotko....".

Grzegorz wydaje mi sie, wlasnie w bardzo dowcipny, ciekawy i otwarty sposob przybliza nam swiezakom wspolczesna Danie i Dunczykow. Ja jego postow nie oceniam jako pelnych niecheci do tego kraju i jego mieszkancow, a wrecz przeciwnie, pod wplywem jego wiadomosci (ktore czytam juz od dawna, jak i posty pozostalych "starych", a juz nieobecnych na forum)  "zakochuje sie" z dnia na dzien w Danii jeszcze bardziej, ALE POWTARZAM, NIE BEZKRYTYCZNIE.

Jeszcze nasunela mi sie taka mysl wczoraj, gdy tak gromadnie wrecz probowano mnie ukamieniowac ;) :D:

Dunczykow lubie, miedzy innymi, za to, ze oni nigdy, przenigdy  by sie tak nie zachowali :).

Ale Polaka potrafi :D :D :D (to tak dla rownowagi, w krytykowaniu.... ;) )

Współczesna Danie - doswiadczenia z 89 roku???  ;D ;D ;D
Troszke sie chyba zakiwałaś  ;D ;)

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #48 dnia: 23 Cze 2013, 11:26:55 »
Współczesna Danie - doswiadczenia z 89 roku???  ;D ;D ;D
Troszke sie chyba zakiwałaś  ;D ;)
Wspolczesna... w sensie, ze dinozaury juz nie galopowaly przez dunska prerie ;). A viking nie traktowal jeszcze swojej kobiety po partnersku ;) :D :D :D
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #49 dnia: 23 Cze 2013, 11:28:47 »
A propos janteloven prawdziwa parunastoletnia historia :

Dzieciaki moich znajomych (mieszane malzenstwo) bawiac sie na uliczce przy domu (Gentofte) zauwazyli nastepce tronu, ktory odwiedzil tam jakiegos znajomego; wiec bez zenady zaczepili go zadajac mnostwo dziecinnych pytan w rezultacie rozbawiony ksiaze zaprosil ich na przejazdzke swoim wyskokowym samochodem :)

Aisak

Jak juz napisalem tu nie chodzi o Grzegorza wlasne subiektywne przezycia, a o uzywanie bzdurnych,sfalszowanych faktow jako argumentow w opisie Danii i dunczykow. Zrozum to albo chociaz sprobuj, wiem, wiem jestes zajeta bo brakuje jeszcze  8 postow do dzisiejszej pierwszej 50-tki ;D
Historia przednia :D


Co do Grzegorza.... nikt z nas nie jest doskonaly..., nieprawdaz drogi zpatentem ;) :D
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #50 dnia: 23 Cze 2013, 11:39:35 »
Historia przednia :D


Co do Grzegorza.... nikt z nas nie jest doskonaly..., nieprawdaz drogi zpatentem ;) :D

Tu wyjatkowo sie zgodze z Tobą, niedoskonałosc rzecz ludzka  8) i powszechna niestety.

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #51 dnia: 23 Cze 2013, 12:14:49 »
Tu nie chodzi o to co "bohater" widzial i co lubi: to jego doswiadczenia i sprawa, tu chodzi o przekrecanie faktow spoleczno/historycznych,prostackie manipulacje np: Muhammedkrise itp.

 Argumentem kazdego zagubionego obcokrajowca jest nawiazywanie do janteloven, ktore ma juz ponad 150 lat (ile mozna?); w malo ktorym kraju goniec, bez obciachu, zwraca sie do dyrektora na "ty".W niewielu krajach sa organizowane spotkania politykow z ludnoscia, jak ostatnio na Bornholmie gdzie kazdy mogl, na luzie, z kazdym wymienic poglady.

Janteloven to zupelnie nieaktualne dunskie starocie, ktore zostaly w Polsce zmodernizowane i wystepuja w wersji "megaturbo xxl", malo gdzie doswiadczysz takiej awersji do innych, nowych, biednych, bogatych czy o odmiennej rasie czy religii.

Fachurra to literacki geniusz w porownaniu z Grzegorzem.

"Fachurra to literacki geniusz w porownaniu z Grzegorzem."
Nie wspominajac juz o Karen Blixen czy tez H.Ch.Andersenie :o :D.
Chyba cios lekko ponizej pasa, co? Jakos do Ciebie nie pasuje...

Co do staroci, historii, itp...
No coz , kazdy z nas ma swoje koniki, bziki i inne "zboczenia", nie oceniam, ale... pozwol mi pozostac przy moich ;)

Ja mam tak, ze przy kazdej okazji staram sie odnalezc zrodla pewnych cech naroowych i zwyczajow, nawykow, wad i zalet w... historii. Tak, to moj bzik, ale niezbyt mnie interesuje, ze ktos ma odmienne opinie na ten temat, prosze uprzejmie 8). Czytam w zwiazku z tym wszystko, co znajde, co jest dostepne i przystepne, np jezykowo. W zwiazku z tym polecam Tobie i innym zapoznanie sie z wiekszym na pewno geniuszem ::) niz my tu wszyscy obecni, a mianowicie Karen Blixen. Tak Dunka, tak dawno temu. I co z tego :)? Znana przed wszystkim z ekranizacji jej powiesci "Pozegnanie z Afryka" ( a moze ja sie myle i... nie znana ;) ). Ja polecam cos odmiennego: "Uczte Babette" (rowniez film na podstawie jej innego zbioru opowiadan). Przeurocze, ukazujace zycie dunskiej prowincji w XIX w. Wcale nie balwochwalcze, wrecz przeciwnie, mocno krytyczne i nie ubarwione... A jednak wlasnie ta ksiazka, ten film utkwily mi lata temu mocno w wyobrazni. Na podstawie tych "staroci" ksztaltowal i wizualizowal sie moj obraz Danii. Dzieki tej ksiazce powoli zakochiwalam sie w Danii, tej dalekiej od doskonalosci i od perfekcji skonczonej ;).... Dlaczego? Proponuje poczytac troszke, obejrzec moze film, albo spojrzec do naprawde doskonalej recenzji: http://www.google.dk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CDUQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.ptpp.pl%2FUczta%2520babette-recenzja.doc&ei=ecbGUfC2OuKR0QWgwIH4Aw&usg=AFQjCNEtblrd8VR8mhTiR95NIX8SmiNwrA&bvm=bv.48293060,d.d2k

Velbekomme ;) :D!
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

poloniainfo.dk

Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #51 dnia: 23 Cze 2013, 12:14:49 »

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #52 dnia: 23 Cze 2013, 12:50:21 »
Dalej... probka stylu Grzegorza Odense. Tak na rozluznienie atmosfery :):

dieta francuska - sprawdzona
koniecznie stosowac !!!
dziala - sprawdz ....

................................

sniadanie: seks i keks

Obiad: keks i seks

Kolacja: tylko seks

Jesli po tygodniu waga nie spadnie ....

... odstawic keks.


 :D :D :D

Powinno byc w temacie "Wiosna, dietka..." ::), ale wydaje mi sie, ze tu lepiej pasuje, jako przyczynek do argumentu o naprawde niezlym poczuciu humoru Grzegorza :).
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #53 dnia: 23 Cze 2013, 12:59:26 »
Nooooo, nie kazdego ruszaja tylko i wyłacznie tematy o dietkach, niektorym naprawde to jest zupełnie zbedne i obojetne tak jak jakies katowanie sie dla poklasku lub zwrocenia na siebie uwagi, takie tam lansiarstwo. Rozumiem trening i katowanie sie z tytułu zawodowego ale tego sie nie lansuje i nie obnosi sie z taki rzeczami  8) Powiem wiecej, nie ma sie czym chwalić zwykła robota.
Jako dowcip ogólne ok.

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #54 dnia: 23 Cze 2013, 13:01:11 »
I kolejny post Grzegorza Odense, ktory mnie osobiscie bardzo sie spodobal:

"W Danii nie spotkalem sie jeszcze z dyskryminacja Polaków - ale oczywiscie sprawy jezykowe daja nam gorszy start . Mamy takie same problemy jak inni obcokrajowcy .

W malych miejscowosciach jest jednak lepiej niz w duzych - tam patrza na pojedynczych obcokrajowców z sympatia . Natomiast wiadomo ze co za duzo to niezdrowo - tam gdzie obcokrajowców jest za duzo zaczynaja sie problemy.

Polacy maja dobra opinie jako pracownicy - w odróznieniu od np. Turków czy Arabów . Taki dowcip :

Przychodzi Turek do Arbejdsformidling ( posrednictwo pracy ) i mówi ze chcialby pracowac .

Urzednik mówi - swietnie ze akurat dzisiaj przyszedles bo mam dla ciebie robote za 25.000 kr miesiecznie + 20 % premii i do tego samochód i telefon do dyspozycji .

Turek na to :
- przestan klamac !!
- to ty zaczales - odpowiada urzednik ....


Eeeee... gdzie tu krytyka Dunczykow :o?

Wedlug mnie to kolejna bardzo ciekawa i dowcipna obserwacja wielokulturowego dunskiego spoleczestwa :).

 Kamienie gotowe ;) :D?
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #55 dnia: 23 Cze 2013, 13:03:54 »
Nooooo, nie kazdego ruszaja tylko i wyłacznie tematy o dietkach, niektorym naprawde to jest zupełnie zbedne i obojetne tak jak jakies katowanie sie dla poklasku lub zwrocenia na siebie uwagi, takie tam lansiarstwo. Rozumiem trening i katowanie sie z tytułu zawodowego ale tego sie nie lansuje i nie obnosi sie z taki rzeczami  8) Powiem wiecej, nie ma sie czym chwalić zwykła robota.
Jako dowcip ogólne ok.
Zgadzam sie.

Abstrahujac.... taki mam "bzik" ::), ktory lubie u siebie, ale rozumiem, ze nie wszystkich to rusza.

Dla kazdego cos dobrego ;) :D
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #56 dnia: 23 Cze 2013, 13:04:18 »
Po co?
Nie zaczynaj pierwsza  ;D ;D ;D

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #57 dnia: 23 Cze 2013, 13:09:37 »
Po co?
Nie zaczynaj pierwsza  ;D ;D ;D
Zawsze bede 8). Nie jestem owieczka  ;) :D
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline 1941

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1153
  • -Otrzymane: 728
  • Wiadomości: 2969
  • Reputacja: +1/-0
    • Autor wpisu.
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #58 dnia: 23 Cze 2013, 13:15:20 »
Zawsze bede 8). Nie jestem owieczka  ;) :D

Kto Cie tam wie???
Moze tylko uległaś złudzeniu optycznemu?
Sama pisałas omylnosc ludzka rzecz ja twierdze, ze nawet dosc powszechna  ;)

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #59 dnia: 23 Cze 2013, 13:16:59 »
Kto Cie tam wie???
Moze tylko uległaś złudzeniu optycznemu?
Sama pisałas omylnosc ludzka rzecz ja twierdze, ze nawet dosc powszechna  ;)
No dobrze. Jestem owieczka 8)
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

poloniainfo.dk

Odp: Posty Grzegorza Odense....
« Odpowiedź #59 dnia: 23 Cze 2013, 13:16:59 »

 

Dentysta w Odense

Zaczęty przez zuzaDział Odense

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 9274
Ostatnia wiadomość 05 Lut 2010, 13:58:56
wysłana przez jaro-de
Instalacja anteny!!Odense

Zaczęty przez Kiki27Dział Pomoc!

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 7877
Ostatnia wiadomość 05 Sie 2011, 15:52:49
wysłana przez Kiki27
poznam ogarniętych ludzi z odense

Zaczęty przez zabkomisDział Odense

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 10167
Ostatnia wiadomość 24 Wrz 2009, 13:18:11
wysłana przez bella 1000
Podróż z Odense na lotnisko do Malmoe

Zaczęty przez PitmasterDział Odense

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 7500
Ostatnia wiadomość 02 Sie 2010, 17:38:27
wysłana przez neletop
Kopenhaga - Odense

Zaczęty przez ParalitykDział Pomoc!

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 10057
Ostatnia wiadomość 19 Lut 2007, 22:17:12
wysłana przez GoTTie