poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: 3 sprawy pomoc Zwiazki Mieszkanie Zasilki  (Przeczytany 18287 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krzyk26

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 7
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
3 sprawy pomoc Zwiazki Mieszkanie Zasilki
« dnia: 01 Wrz 2013, 20:26:08 »
Witam!!!
Zacznę na wstępie ze jestem w Danii od września 2012r. Prace na legalu zaczelem w listopadzie na pełen etat stawka godzinowa (ile przepracuje tyle zarobie). Posiadam numer CPR oraz meldunek. Zona z dzieckiem nadal siedzą w Polsce (dziecko 2 letnie z wada słuchu). Zwracam się z prośbą o pomoc mi w kilku sprawach.

1. Związki zawodowe
Chciałbym zapytać czy mogę już zapisać się do związków a jeśli tak to które lepsze np krifa czy 3f (które lepsze)?. Czy jak po roku płacenia i przepracowaniu 1924 godzin dostane jakieś świadczenia w razie utraty pracy. Ktoś mi powiedział i właśnie to moje jedyne źródło to ze do związków mogę zapisać się jak już będę miał pobyt w Danii.

2. Mieszkanie
W lutym zapisalem się na mieszkanie w centrum dworca Kopenhaga BoligButtiken w KABs i FSB czekam od nich na ofertę w miarę normalna bo dostalem dwie dwu pokojowe mieszkania w Taastrup za 7tys + opłaty dk to mysle ze za drogo. Chciałbym jeszcze zapisać się do kilku spoldzielni no i przyspieszyć otrzymanie mieszkania ze względu na rodzinę.

3. Zasiłki
Na razie otrzymuje zasiłek na dziecko 25% bo zmieniły się przepisy od tego roku. Czy są jeszcze jakieś dodatki skąd mogę coś wyciągnąć?

Z góry dziekuje za pomoc wiem ze dużo osób napisze ze watek się powtarza ale nie zauważyłem go na rok 2013 a wszystko się zmienia z roku na rok.


Pozdrawiam i dzięki



Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: 3 sprawy pomoc Zwiazki Mieszkanie Zasilki
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Wrz 2013, 20:43:47 »
Do zwiazkow mozesz sie zapisac w kazdej chwili. Po roku, w razie utraty pracy bedziesz podlegal swiadczeniom jak kazdy inny. Ktory zwiazek lepszy? Co osoba to opinia. Ja osobiscie wybralam Krife, 3F nigdy nie bralam pod uwage. W moim przypadku Krifa sprawdzila sie, gdy byla potrzeba.

Mieszkanie za 7.000 wcale nie jest drogie. W okolicy Kopenhagi tyle sie placi. Przyspieszenia z uwag na rodzine zalatwic sie nie da, ale mozesz rozszerzyc zakres szukania np. 3-4 pokoje. Inne dzielnice. Wiem, ze w okolicach Ishøj mieszkania ludzie dostaja szybko. Niby okolica nieciekawa, ale tylu tam ludzi zyje i "zyje".

Co do swiadczen, mozesz strac sie o doplate do mieszkania i zlobka/przedszkola.

Osobiscie bardzo nie podba mi sie Twoje stwierdzenie "skad moge COS WYCIAGNAC".
Generalnie jak sie ma rodzine to sie na nia zarabia, a nie wyciaga z zasilkow, ale to moje prywatne zdanie, wiec dam sobie juz spokoj, na ta chwile.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline zpatentem

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 165
  • -Otrzymane: 441
  • Wiadomości: 1296
  • Reputacja: +34/-9
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: 3 sprawy pomoc Zwiazki Mieszkanie Zasilki
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Wrz 2013, 20:49:55 »
Zapis do zwiazkow. Jezeli masz obawy, ze bedziesz mogl miec jakies problemy w pracy np.: placa, rowniez za nadgodziny,organizacja, ubiory ochronne, szykanowanie itp. to powinienes sie zapisac do zwiazkow; jezeli nie to a-kasa ci w zupelnosci wystarczy bo to ona zapewnia zapomoge w razie utraty pracy. Ktore zwiazki lepsze? Sadze, ze 3F (mocniejsze ale i drozsze) ale bardzo duzo zalezy od lokalnego oddzialu i tam zatrudnionych pomagabusew.Po za tym jest jeszcze pare innych zwiazkow; zapytaj moze wspolpracownikow do kogo naleza.

Offline krzyk26

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 7
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: 3 sprawy pomoc Zwiazki Mieszkanie Zasilki
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Wrz 2013, 21:28:41 »
Jomir dzięki za pomoc. Zapierdzielam jak głupi za najmniejszą stawkę plus chwytam się wszystkiego co mi dają (proponują). Stwierdzenie "skad moge COS WYCIAGNAC" to chodzło mi czy jest jeszcze coś co mogę dostać od państwa duńskiego z czego wszyscy korzystają a ja mogę (mam takie prawo) nie wiedzieć. Miałbym prośbę do Ciebie w której spółdzielni zapisać się żeby dostać mieszkanie w Ishoj. Byłem tam w Ishoej -city center na pierwszym piętrze Boliganvisningen Ishøj Store Torv 20
2635 Ishøj i Pani mi powiedziała że żeby zapisać się na listę oczekujących na mieszkanie, oni potrzebują moich i żony ostatnich 3 odcinków wypłat oraz numeru CPR mojego i żony. Przypomnę że żona mieszka w Polsce.

Offline waruiny

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 189
  • -Otrzymane: 124
  • Wiadomości: 350
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: 3 sprawy pomoc Zwiazki Mieszkanie Zasilki
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Wrz 2013, 21:30:38 »
Ad1.
Zapisując się do związków uzyskasz prawo do wyższego fradragu. Nie wiem, czy dotyczy to samej a-kasse.

Ad2.
Może dyżurna coś tutaj skrobnie, bo Ona ma informacje o spółdzielni w Ishoj.

Offline krzyk26

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 7
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: 3 sprawy pomoc Zwiazki Mieszkanie Zasilki
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Wrz 2013, 21:38:27 »
Zapis do zwiazkow. Jezeli masz obawy, ze bedziesz mogl miec jakies problemy w pracy np.: placa, rowniez za nadgodziny,organizacja, ubiory ochronne, szykanowanie itp. to powinienes sie zapisac do zwiazkow; jezeli nie to a-kasa ci w zupelnosci wystarczy bo to ona zapewnia zapomoge w razie utraty pracy. Ktore zwiazki lepsze? Sadze, ze 3F (mocniejsze ale i drozsze) ale bardzo duzo zalezy od lokalnego oddzialu i tam zatrudnionych pomagabusew.Po za tym jest jeszcze pare innych zwiazkow; zapytaj moze wspolpracownikow do kogo naleza.
Dzięki zpatentem
Jak to sama a-kassa ile ona kosztuje a ile pełny pakiet i co w niej mam w 3F bo rozglądałem się i nie mogę ceny wyszukać.

Dzięki waruint
czy wyższy fradrag wiąże się z wizytą w skat?

e dyżurna możesz mi coś podpowiedzieć o tej spółdzielni w Ishoj :DD

Pozdro

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: 3 sprawy pomoc Zwiazki Mieszkanie Zasilki
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Wrz 2013, 21:40:43 »
Ja niestety nie mam doswiadczenia w szukaniu mieszkan. Kiedys pomagalam mojej mamie, ale tez juz jakis czas temu tu bylo.
Na tyle co sie orientuje, to ponoc teraz jest tak, ze zapisuje sie w jednym miejscu i szuka w calej Danii. Moze nie zakresliles gminy Ishøj?
W Ishøj/Greve mieszka sie fajnie. Za nieco ponad 8 tysiecy, mozna otrzymac maly szeregowiec z kawalkiem ogrodka.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

poloniainfo.dk

Odp: 3 sprawy pomoc Zwiazki Mieszkanie Zasilki
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Wrz 2013, 21:40:43 »

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: 3 sprawy pomoc Zwiazki Mieszkanie Zasilki
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Wrz 2013, 21:41:45 »
Nie ma fradragu za zwiazki, jedynie skladki zaplacone odlicza sie od podstawy do opodatkowania.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline krzyk26

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 7
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: 3 sprawy pomoc Zwiazki Mieszkanie Zasilki
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Wrz 2013, 21:46:57 »
Nie no spoko mi by wystarczyło w Ishøj/Greve też mieszkanko jakieś 45-80m2 do 5 tys za miech

Offline Idris

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 45
  • -Otrzymane: 188
  • Wiadomości: 447
  • Reputacja: +5/-0
Odp: 3 sprawy pomoc Zwiazki Mieszkanie Zasilki
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Wrz 2013, 21:49:06 »
Nie można zakreślić gminy Ishoj. Mieszkania w Ishoj są przydzielane tylko przez gminę. Jeżeli  chodzi o obejście pan z okienka, zawsze można nie przyznać się do żony i szukać mieszkania tylko dla siebie.

Offline Idris

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 45
  • -Otrzymane: 188
  • Wiadomości: 447
  • Reputacja: +5/-0
Odp: 3 sprawy pomoc Zwiazki Mieszkanie Zasilki
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Wrz 2013, 21:50:41 »
Nie no spoko mi by wystarczyło w Ishøj/Greve też mieszkanko jakieś 45-80m2 do 5 tys za miech
A to w takim razie marne szanse

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: 3 sprawy pomoc Zwiazki Mieszkanie Zasilki
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Wrz 2013, 21:51:57 »
No do 5000 to na Jutlandii bys musial szukac, albo gdzies dalej od Kopenhagi np. Ringsted, Næstved, Nykøbing Falster itp.
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: 3 sprawy pomoc Zwiazki Mieszkanie Zasilki
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Wrz 2013, 21:53:33 »
Nie no spoko mi by wystarczyło w Ishøj/Greve też mieszkanko jakieś 45-80m2 do 5 tys za miech
Ishoj/Greve to mieszkania ok 60m za 6000kr. Nie licz na cos z ogrodkiem i w dobrej dzielnicy. Czekanie minimum 3 miesiace jak jestes matka z dzieckiem ;)
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline aisak

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2333
  • -Otrzymane: 626
  • Wiadomości: 3712
  • Reputacja: +10/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: 3 sprawy pomoc Zwiazki Mieszkanie Zasilki
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Wrz 2013, 21:55:25 »
Nie można zakreślić gminy Ishoj. Mieszkania w Ishoj są przydzielane tylko przez gminę. Jeżeli  chodzi o obejście pan z okienka, zawsze można nie przyznać się do żony i szukać mieszkania tylko dla siebie.
Mozna obejsc ;). Idziesz do konkretnej spoldzielni w Ishøj, placisz wiecej (gratis w kommune) i zapisujesz sie tylko do niej na okreslony obszar. Okres oczekiwania- dluuuugo :D
"Bądź uroczy dla swoich wrogów – nic ich bardziej nie złości.... :)))"

Offline Idris

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 45
  • -Otrzymane: 188
  • Wiadomości: 447
  • Reputacja: +5/-0
Odp: 3 sprawy pomoc Zwiazki Mieszkanie Zasilki
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Wrz 2013, 21:58:29 »
Mozna obejsc ;). Idziesz do konkretnej spoldzielni w Ishøj, placisz wiecej (gratis w kommune) i zapisujesz sie tylko do niej na okreslony obszar. Okres oczekiwania- dluuuugo :D
Tak wiem, ale jak juz coś dla Ciebie mają to i tak wszystkie papiery muszą przejść przez kommune  więc sens obchodzenia dyskusyjny

poloniainfo.dk

Odp: 3 sprawy pomoc Zwiazki Mieszkanie Zasilki
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Wrz 2013, 21:58:29 »

 

C.V po angielsku prosze o pomoc

Zaczęty przez nutka1984Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 9506
Ostatnia wiadomość 07 Wrz 2012, 13:17:19
wysłana przez galernik
Pomoc

Zaczęty przez nata2hkaDział Pomoc!

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 7468
Ostatnia wiadomość 27 Kwi 2008, 08:54:54
wysłana przez Klingon
Skat - tłumaczenie i drobna pomoc

Zaczęty przez MostekDział Podatki

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 11964
Ostatnia wiadomość 04 Cze 2008, 17:31:14
wysłana przez Klingon
dokument z A-kassa po urlopie porosze o pomoc

Zaczęty przez jarek23Dział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 7988
Ostatnia wiadomość 26 Kwi 2010, 17:59:17
wysłana przez roga
proszę o pomoc

Zaczęty przez goścDział Tłumaczenia

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 8948
Ostatnia wiadomość 17 Wrz 2008, 16:29:23
wysłana przez Jomir