poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Dania - panstwem policyjnym?  (Przeczytany 24474 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

marysha

  • Gość
Dania - panstwem policyjnym?
« dnia: 14 Maj 2008, 17:33:57 »
Nie zgodzę się z Tulą. Dania jest państwem policyjnym, co zauważają sami Duńczycy-odsyłam do licznych opracowań uniwersytetckich i publikacji prasowych. Jest to państwo z nadmiernie rozbudownym systemem ingerecji państwa w życie zwykłego obywatela. W imię naszego dobra i bezpieczeństwa podobno...
Jednak w tym przypadku, zafunkcjonowało nie państwo policyjne lecz państwo prawa.


Wydzielilam od tego tematu z dyskusji kopenhaskich. Juta
« Ostatnia zmiana: 14 Maj 2008, 19:12:45 wysłana przez Juta »

Tula

  • Gość
Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Maj 2008, 17:48:46 »
Nie zgodzę się z Tulą. Dania jest państwem policyjnym, co zauważają sami Duńczycy-odsyłam do licznych opracowań uniwersytetckich i publikacji prasowych. Jest to państwo z nadmiernie rozbudownym systemem ingerecji państwa w życie zwykłego obywatela. W imię naszego dobra i bezpieczeństwa podobno...
To ja odesle do niedawno wydanego znakomitego zbioru reportazy Macieja Zaremby, polskiego Szweda, pt. "Polski hydraulik i inne opowiesci ze Szwecji". Jesli sadzisz, ze Dania jest panstwem policyjnym, ciekawam, co powiesz o Szwecji ;).
A czy w zamian moglabym prosic o pare linkow do tych opracowan i publikacji? Jesli jezyk nie jest za trudny, z checia sie zapoznam.
« Ostatnia zmiana: 14 Maj 2008, 18:01:14 wysłana przez Tula »

marysha

  • Gość
Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Maj 2008, 18:36:13 »
W tej chwili nie chce mi się szukać, ale jak jesteś ciekawa, to wejdź na strony Uniwersytetu w Kopenhadze lub Arhus, poszperaj w publikacjach i znajdziesz. I cóż to za święte oburzenie? Większość państw współcześnie wprowadza przepisy umozliwiające nadzór nad społeczeństwem, albo w celach lepszej ściągalności podatków lub ze względów bezpieczeństwa.  A że korzysta się z luk prawnych lu czasami nadużywa uprawnień  do innych celów to już inna sprawa.
Z drugiej strony społeczeństwa częściowo śwadomie, a częściej niestety nie, zgadzają się na to w imię poczucia bezpieczeństwa, które ma zapewnić państwo. I jeszcze jedno, nie rozumiem zacietrzewienia. W Polsce też następuje proces inwigilacji społeczeństwa. Świat się skurczył, zwiększyły możliwości i jest to następstwo  postępu technicznego i globalizacji.
I żeby nie było posądzenia  o nadmierne krytykanctwo. Mieszkam tutaj od wielu lat, doceniam to co mam, oraz to co mnie otacza. Podoba mi się spokój i pewność jutra, oraz to że żaden mulat Andrzej nie zostanie wybrany do Folketingu. Nie oznacza to jednak, że nie zauważam niezbyt korzystnych zjawisk. Dania jest krajem jak każdy inny, z mechanizmami które występują prawie wszędzie. Niech moc bedzie z Tobą!   ;)

Tula

  • Gość
Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Maj 2008, 18:42:52 »
W tej chwili nie chce mi się szukać, ale jak jesteś ciekawa, to wejdź na strony Uniwersytetu w Kopenhadze lub Arhus, poszperaj w publikacjach i znajdziesz.
Pod haslem politistaten na stronach KU znalazlam jedna ksiazke, niedostepna online, a ÅU pokazuje dwa wyniki, w tym jeden o panstwie policyjnym za Hitlera :(.
Cytuj (zaznaczone)
I cóż to za święte oburzenie? (...) I jeszcze jedno, nie rozumiem zacietrzewienia.
  :o Gdzie, u mnie, w tym watku?

Pytam, bo ciekawi mnie, dlaczego jestescie (Ty i Pan Slawek poki co) zdania, ze mieszkamy w panstwie policyjnym; ja tego nie zauwazylam. Jesli mamy te sama definicje panstwa policyjnego, rzecz jasna. Ja sie trzymam tej slownikowej:
państwo, w którym rząd drastycznie ogranicza swobody obywateli poprzez działania policji i innych służb.
« Ostatnia zmiana: 14 Maj 2008, 18:54:27 wysłana przez Tula »

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Maj 2008, 19:07:16 »
Z tego co wiem, to panstwo policyjne to takie, ktorego mieszkancy nie maja podstawowych praw obywatelskich, a policja stoi ponad prawem. W takim panstwie policja moze dla kaprysu i przyjemnosci mordowac obywateli, umieszczac ich bez wyroku sadowego w obozach koncentracyjnych itp. Wszystkie panstwa policyjne maja charakter totalitarny. Naprawde uwazacie, ze w Danii jest gorzej niz w Chinach?

Offline lisa

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Maj 2008, 19:20:17 »
Zniknął Maryś, pojawiła się Marysha. Ciekawe???

Klingon

  • Gość
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Maj 2008, 19:28:04 »
Dania jest państwem policyjnym, co zauważają sami Duńczycy-odsyłam do licznych opracowań uniwersytetckich i publikacji prasowych.
Jeszcze jedna "prawda" o Danii i Dunczykach. ;D
Państwo policyjne

poloniainfo.dk

Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Maj 2008, 19:28:04 »

marysha

  • Gość
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Maj 2008, 19:58:52 »
Ilu ludzi tyle prawd. Nie posługiwałam się tym terminem w znaczeniu słownikowym. Wydawało mi się, że wypowiedź pana Sławka bodajże traktuje ten termin w sposób lightowy, i ja tak tez do niego podeszłam. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie odnosił pojęcia państow policyjne w sposób dosłowny w stosunku do Danii, Byłoby to zabawne conajmniej. Nikt również nie ustawi w jednym rzędzie  Danii, Chin i Baiałorusi... Choć faktycznie pierwowzór to wdrażanie praw socjalnych w XIX, ale równiez w latach 70-reforma komun i 90-reforma systemu, zastanawiano się nad powiazaniem nadzoru policyjnego nad społeczeństwem z sytemem socjalnym. W Archiwum Państwowym jest opisanych kilkadziesiąt przypadków łamania prawa przez władze centralne, w tym praw człowieka. A gdybyśmy tak zaczęli analizować słownikowo większość wątków i interpretację różnych zjawisk, zrobiłoby się ciekawie...
Do Lisy
Poczytaj wypowiedzi Tego Marysia i moje. Mogę miec kontorwersyjne poglądy, ale chyba nie sposób nie zauważyc różnicy w sposobie naszych wypowiedzi.  
A do Chin jadę za dwa tygodnie, i wiem że zobaczę niestety to samo co w tamtym roku, oprócz tylu świetnych i zapierających dech w piersiach obrazków.  ;)

Offline lisa

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Maj 2008, 20:05:37 »
Tu nie chodzi o jak to nazywasz kontrowersyjne poglądy tylko o "zaczepki" stosowane wobec innych forumowiczów. Chyba tylko Ty zauważyłaś "święte oburzenie" u Tuli. A chyba każdy ma prawo nie zgodzić się z Twoją opinią?

Slawek Kopenhaga

  • Gość
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Maj 2008, 21:03:19 »
Oczywiscie ze lightowo uzylem tego okreslenia. Nie mylic prosze z terrorem. Nie trzymajmy sie sztywno slownikow :)

Jak sami Dunczycy mowia - panstwo ma duza kontrole nad obywatelami. Policja i Skat w tej kontroli zajmuja wiodaca role. Pomimo tego zdarza sie tu korupcja (ukryta moze bardziej niz w Polsce, ale lapowki tez tu sa) - totez ta kontrola nie jest super szczelna.

Niedawno uslyszalem od kolezanki-lekarza (Dunki) - ze wypisujac komus grzecznosciowo jakies zaswiadczenie (zwlaszcza trafiajace do policji jak np. kørekortattest) ryzykujemy, ze Skat nas posadzi, ze moze wzielismy za to pieniadze...  A wiec cos w tym jest :)




Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Maj 2008, 21:11:51 »
A swoja droga... Jesli Daniia to ok. 5 mln mieszkancow, jesli drugie co do wielkosci miasto to jakies 400, plus jeszcze moze z 6 powyzej 100 tysiecy, to oczym my mowimy????
Tu nawet jakby policja nie chciala to i tak ma wszytskich na oku :) Ze nie wspomne, ze w wiekszosci miast, wszyscy, albo prawie wszyscy znaja sie od pokolen....

Dla czepialskich :) : troche uproscilam i oczywiscie liczby przytoczylam mniej wiecej z glowy, ale chodzi mi generalnie o to, ze male spolecznosci latwiej kontrolowac, nawet wbrew woli kontrolowania :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

marysha

  • Gość
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Maj 2008, 21:38:25 »
Trzeba naprawdę złej woli, żeby moje wypowiedzi traktowac jako zaczepki, to do Lisy.
W żadnym wypadku nie jest moim celem nikogo urazić. Zresztą nie widzę potrzeby żeby Tula musiała mieć obrońcę z urzędu. Sama nie zgłosiła żadnych obiekcji.
Wydaje mi się, że można wygłaszać najprzeróżniejsze  opinie, pod warunkiem że się nikogo nie obraża. Swoją drogą, dlaczego czasami odmienne zdanie traktowane jest jak atak na swoją osobę. Czytałam na tym forum wypowiedzi w takim tonie, że byłam trochę zaskoczona poziomem i stylem wypowiedzi.
Czasami reagujemy trochę ,,za ostro", ale to nie oznacza że nie zastanawiamy się ,czy być może druga osoba nie ma trochę racji. Traktowanie wszystkiego strasznie dosłownie może zepsuć wszelką przyjemność dyskusji. A przeciez ciekawi jestesmy innych ludzi, inaczej by nas tu nie było. Chyba, że sa tacy którzy lubia śpiewać jednym głosem.

Klingon

  • Gość
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Maj 2008, 22:01:08 »
Wiem ze w Danii zbiera sie wiecej informacji o obywatelach niz w innych krajach. Wiem tez ze Dania jest jednym z najmniej skorumpowanych krajow na swiecie.
Ale nie wiedzialem ze "Dania jest państwem policyjnym". Wystraszylem sie, ze mieszkam w kafkowskim kraju. Na szczescie chodzilo tylko o podatki. ;D

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Maj 2008, 22:05:02 »
Ty jeszcze wielu rzeczy nie wiesz, Klingtonie....  ;D
Coz, cale zycie sie uczymy :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

Offline Svaria

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Maj 2008, 23:30:36 »
Trzeba naprawdę złej woli, żeby moje wypowiedzi traktowac jako zaczepki, to do Lisy.
W żadnym wypadku nie jest moim celem nikogo urazić. Zresztą nie widzę potrzeby żeby Tula musiała mieć obrońcę z urzędu. Sama nie zgłosiła żadnych obiekcji.
Wydaje mi się, że można wygłaszać najprzeróżniejsze  opinie, pod warunkiem że się nikogo nie obraża. Swoją drogą, dlaczego czasami odmienne zdanie traktowane jest jak atak na swoją osobę. Czytałam na tym forum wypowiedzi w takim tonie, że byłam trochę zaskoczona poziomem i stylem wypowiedzi.
Czasami reagujemy trochę ,,za ostro", ale to nie oznacza że nie zastanawiamy się ,czy być może druga osoba nie ma trochę racji. Traktowanie wszystkiego strasznie dosłownie może zepsuć wszelką przyjemność dyskusji. A przeciez ciekawi jestesmy innych ludzi, inaczej by nas tu nie było. Chyba, że sa tacy którzy lubia śpiewać jednym głosem.
Wydaje mi sie ze powiniennem sie pod tym podpisac :)

A co do tematu:
Nie ma i nei bylo na Ziemii kraju ktorego wladza nie chcialaby kontrolowac swoich obywateli. Kontrola roznila sie tylko forma, w jednych miejscach dominowala sila a w innych subtelnosc w wydobywaniu informacji :) A w tej kwestii nic sie nei zmieni :)



Z powazaniem

Svaria
Nie ten morduje naród, kto go zabija, lecz ten, kto go demoralizuje - Arystoteles

poloniainfo.dk

Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Maj 2008, 23:30:36 »

 

Dania podczas II wojny światowej

Zaczęty przez PolasikDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 14278
Ostatnia wiadomość 08 Wrz 2009, 19:25:00
wysłana przez Marlena30
2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS

Zaczęty przez HistorykDział Kultura

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 35758
Ostatnia wiadomość 28 Lis 2009, 15:58:41
wysłana przez Zwykłyktoś
Dania czy Polska, kto zbankrutuje pierwszy

Zaczęty przez dania_dDział Hydepark

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 22744
Ostatnia wiadomość 21 Sie 2019, 10:51:37
wysłana przez kpio47
Dania 3 Irlandia?

Zaczęty przez Where?Dział Hydepark

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 9971
Ostatnia wiadomość 14 Lip 2007, 14:22:12
wysłana przez aemigrate
PRACA W Q VIKAR Horsens, Dania

Zaczęty przez ARTI6867Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 14161
Ostatnia wiadomość 21 Kwi 2014, 14:30:04
wysłana przez ARTI6867