poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Dania - panstwem policyjnym?  (Przeczytany 24476 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Slawek Kopenhaga

  • Gość
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Maj 2008, 11:18:16 »
Dania jest jednym z najmniej skorumpowanych krajow na swiecie.

Za taka chce uchodzic. To prawda. Pewnie, ze w wielu krajach korupcja jest duzo wieksza.

Ale chyba nie slyszales Kolego, jakie ogromne lapowki biora za zalatwienie np. dobrego spoldzielczego lub czynszowego mieszkania (tzn. w dobrym stanie, w dobrej lokalizacji i wzglednie taniego).

Jak Dunczycy nabiora do Ciebie zaufania i zaczna szczerze rozmawiac o zyciu i dunskich realiach, to spytaj tylko o to...

Sam bylem w szoku :)

Klingon

  • Gość
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Maj 2008, 12:06:03 »
Za taka chce uchodzic.
..
Jak Dunczycy nabiora do Ciebie zaufania i zaczna szczerze rozmawiac o zyciu i dunskich realiach, to spytaj tylko o to...
Kilka lat temu slyszalem w TV o sprawie z mieszkaniami spoldzielczymi (andelsbolig - forma mieszkan polwlasnosciowych) w Kopenhadze, gdzie prawo uniemozliwialo branie ceny rynkowej i kupujacy placili "pod stolem".

"Dania, Finlandia i Nowa Zelandia to kraje w najmniejszym stopniu dotknięte korupcją.
Tak wynika z najnowszego raportu organizacji Transparency International, zajmującej się ujawnianiem i zwalczaniem praktyk korupcyjnych w życiu publicznym. "
Zrodlo: Korupcja w Polsce niemal najwyższa w UE

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Maj 2008, 12:20:54 »
Eeeeeee, lightowo... a szkoda ;)
Ja jestem umysl scisly i jak jest napisane "panstwo policyjne" to rozumiem to doslownie, wrecz slownikowo. Ale ok, teraz wiem co mieliscie na mysli :)

Czy ktos z Was ma jakies doswiadczenia w zwiazku z nadmierna kontrola obywatela przez panstwo? Chodzi mi o osobiste przezycia, a nie historie przeczytane z prasy. Bo ja na podstawie wlasnych kontaktow z policja wyrobilam sobie zdanie, ze policja malo wie i jeszcze mniej robi.

Klingon

  • Gość
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Maj 2008, 12:41:38 »
Ale ok, teraz wiem co mieliscie na mysli :)
Ja w dalszym ciagu nie wiem o co chodzi z tym "panstwem policyjnym". ???
Przez policje bylem kontrolowany dwa razy. Pierwszy raz jakies 15 lat temu zostalem zatrzymany na sciezce rowerowej, bo wieczorem jechalem bez swiatel. Musialem prowadzic rower do zakretu. Drugi raz jakies 10 lat temu, bo przekroczylem dozwolona predkosc (samochodem). Zaplacilem 850 kr. grzywny.

Offline roga

  • Zasłużony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 43
  • -Otrzymane: 347
  • Wiadomości: 3750
  • Reputacja: +113/-24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Maj 2008, 12:42:20 »
Panie Slawku.

Nie przesadzajmy. Nie ma zadnej watpliwosc, ze Dania nie jest panstwem policyjnym w zrozumieniu szkodliwego i groznego dla obywateli "nadzoru". Odnosnie korupcji i lapowek to nawet nie ma o czym mowic. Jest to zjawisko marginalne w porownaniu do wielu, wielu innych krajow. Zgadzam sie, ze sie to zdarza, ale nie jest to nagminnym przejawem jak np. w naszym wlasnym kraju, gdzie afery i przestepstwa gospodarcze, korupcja nawetna bardzo wysokim szczeblu i bezsilnosc zwyklego obywatela wobec tych zjawisk sa podstawa do niekonczacych sie debat w mediach.

Chcialbym jeszcze tylko zwrocic uwage, ze bardzo duzo, negatywnych wypowiedzi i ocen dunskiego systemu socjalnego, podatkowego,spolecznego, zalet i wad tego systemu - wydawanych jest przez osoby, ktore wedlug mojej oceny nie posiadaja ani stosownej i ugruntowanej wiedzy na ten temat, ani bliskich kontaktow z srodowiskiem dunskim, nie mowiac juz o niedostatecznej lub zbyt ograniczonej znajomosci jezyka, ktora jest podstawa "poznania Danii od wewnatrz".

Z racji mojego zawodu  - od wielui lat mieszkam i pracuje zarowno w Danii jak i w Polsce - na bierzaco obserwuje przebieg funkcjonowania obu krajach. Wizerunk Danii przedstawiany przez wielu forumowiczow, bazowany na przeczytaniu jakiegos artykulu w gazecie, lub wypowiedzi znajomego dunczyka nie jest wlasciwa podstawa do wyrobienia sobie opinii na temat tego kraju. Pocieszam sie, ze niektorzy z nas (ci ktorzy pozostana na troche dluzej), beda mieli okazje do zapoznania sie z przwdziwym obliczem Danii, z jej zaletami i oczywiscie wadami, ktore posiada kazdy kraj/system, ale ktorych wlasnie Dania i cala Skandynawia ma najmniej wstosunku do wiekszosci innych spoleczenstw.



      

Slawek Kopenhaga

  • Gość
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Maj 2008, 12:57:26 »
Z tym sie zgadzam calkowicie. Sam mam przyjemnosc reprezentowac dunskie sluzby mundurowe - konkretnie Navy (Søværnet).

Ale wlasnie wielu Dunczykow - zolnierzy krytykuje np. obecny system sluzby zdrowia, ktory w porownaniu do tego, co bylo ponoc kiedys, uwazaja za katastrofalny (chodzi tu o cywilna sluzbe zdrowia).

Inna rzecz, ze nie byli w Polsce... A ci, co byli (np. pewien przemily general z Forsvars Kommando byl kilka lat szefem pewnej NATO-wskiej struktury w Polsce) - to mieli zapewniona pomoc medyczna na poziomie bardzo ponadprzecietnym.

Slawek Kopenhaga

  • Gość
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Maj 2008, 13:08:35 »
Piszac panstwo policyjne mialem na mysli raczej predkosc, z jaka zamknieto lokal w Kopenhadze za nie posiadanie stosownych zezwolen. Nie zdazyli sie nawet rozreklamowac... W Polsce by sie ciagnely administracyjne korowody najpierw. Policja nie zamknelaby lokalu (chyba ze czasowo w zwiazku z np. morderstwem wewnatrz).

Z policja dunska mam osobiste (sluzbowe) kontakty od czasu do czasu.

Z jednej strony sa niby twardzi, z drugiej - nie bardzo... Takie to dla mnie dziwne. W karaniu przwinien w ruchu drogowym sa faktycznie bezwzgledni i nieprzejednani. Ale w wielu sprawach, gdzie wlasnie powinni byc twardzi, to sa ulegli...

Latwiej ukarac kabusewce niz zlapac oszusta czy zlodzieja...

poloniainfo.dk

Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Maj 2008, 13:08:35 »

marysha

  • Gość
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Maj 2008, 13:15:20 »
Nie wiem , czy to było do mnie, że wypowiadają się osoby bazujące na znajomości artkułów prasowych, itp. Tak się składa , że 10 lat temu pisałam pracę habilitacyjną z przemian społeczno- gospodarczych w Danii po II wojnie światowej. Chodziło w szczególności o prawo socjalne, stosunek społeczeństwa do władz i proces ingerencji władz publicznych w zycie obywatela oraz wpływ przemian na zarządzanie firmą.
W tej chwili i wynika to z pewnością z naszej akcesji do UE, ale przed kilkunastu i więcej laty, byliśmy postrzegani my Polacy zupełnie inaczej. Zdarzyło mi się wracać z Niemiec ze stypendium, jechałam samochodem mojego męża- najnowszym modelem Saaba. Na przejściu granicznym bardzo skrupulatnie sprawdzano mój paszport i samochód, spisano wszystkie dane. Cóż pomyslałam, zdarza się...
Jakie było moje zaskoczenie, gdy półtora tygodnia później, do drzwi mojego domu zapukał policjant, żeby sprawdzić czy przebywa tam osoba i tu podał moje dane personalne. Że jakimś zbiegiem okoliczności sprawdzał nas później SKAT, to już inna sprawa. Dopabuse gdy jeden z dyrektorów Mærska zainterweniował, że jego pracownik jest prześladowany i gdy wzięliśmy adokata, afera się skończyła.
Kilka lat później, gdy zastanawiałam się nad przyjęciem duńskiego obywatelstwa, musiałam mieć jakis świstek z policji. Jakiez było moje zdumienie, gdy znajomy policjant powiedział mi, że są tam w dalszym ciągu informacje na temat mojego, wspomnianego przekraczania granicy i kontroli w domu...
I jeszcze jedno...Nie należy sądzić, że jest to kraj bez wad... Jak każdy posiada takowe.
Że brak w tym kraju struktur stricte państwa policyjnego, wynika z tradycji i kultury tego kraju i Bogu dzięki. Nie oznacza to jednak , że nie posiada rozbudowanego systemu kontroli, a że jest to mały kraj , jest on bardzo skuteczny.
Po iluś tam latach patrzę na wszystko bez różowych oklularów. Dostrzegam wady, ale przecież nie jest ich tak duzo w tym lilleputstat. ;

marysha

  • Gość
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Maj 2008, 13:19:27 »
Piszac panstwo policyjne mialem na mysli raczej predkosc, z jaka zamknieto lokal w Kopenhadze za nie posiadanie stosownych zezwolen. Nie zdazyli sie nawet rozreklamowac... W Polsce by sie ciagnely administracyjne korowody najpierw. Policja nie zamknelaby lokalu (chyba ze czasowo w zwiazku z np. morderstwem wewnatrz).

Z policja dunska mam osobiste (sluzbowe) kontakty od czasu do czasu.

Z jednej strony sa niby twardzi, z drugiej - nie bardzo... Takie to dla mnie dziwne. W karaniu przwinien w ruchu drogowym sa faktycznie bezwzgledni i nieprzejednani. Ale w wielu sprawach, gdzie wlasnie powinni byc twardzi, to sa ulegli...

Latwiej ukarac kabusewce niz zlapac oszusta czy zlodzieja...
W 1995 r. była w Kopenahadze dość głośna sprawa skatowania przd dyskoteką chłopaka. Było 3 napastników. Ci dwaj, którzy udzielali się najbardziej zostali skazani na 5 lat więzienia, trzeci, za to że  w pewnym momecie powiedział: może juz przestaniemy, dostał 2 lata...

Offline ayme

  • Zwykły
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 36
  • -Otrzymane: 48
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: +1/-5
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Maj 2008, 13:21:10 »
kiedys pracowalam w pewnej spolecznej instytucji ktora w piwnicach miala teczki  z danymi wszystkich mieszkancow komuny w ktorej mieszkam.byly to dlugie metalowe regaly z teczkami. dowiedzialam sie o tym od dunki z ktora pracowalam,schodzilysmy do piwnicy po jakies sprzety, nie bardzo w to wierzylam ...az pewnego dnia powiedziala mi cos , co mogla wiedziec tylko z  tych teczek  tzn o pewnej chorobie ktora mialam iles lat temu o czym poinformowalam wtedy komune  , wysylajac zaswiadczenie od lekarza  ...bardzo dziwne ::)

Offline Jomir

  • Super
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 599
  • -Otrzymane: 1087
  • Wiadomości: 7757
  • Reputacja: +154/-86
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #25 dnia: 15 Maj 2008, 14:07:02 »
Z tym sie zgadzam calkowicie. Sam mam przyjemnosc reprezentowac dunskie sluzby mundurowe - konkretnie Navy (Søværnet).

Ale wlasnie wielu Dunczykow - zolnierzy krytykuje np. obecny system sluzby zdrowia, ktory w porownaniu do tego, co bylo ponoc kiedys, uwazaja za katastrofalny (chodzi tu o cywilna sluzbe zdrowia).

Inna rzecz, ze nie byli w Polsce... A ci, co byli (np. pewien przemily general z Forsvars Kommando byl kilka lat szefem pewnej NATO-wskiej struktury w Polsce) - to mieli zapewniona pomoc medyczna na poziomie bardzo ponadprzecietnym.

KAMAN :) Slawku :) ja od kiedy zaczelam sie i syna leczyc tutam, mocno wzdycham za polska sluzba zdrowia :) To jedyna rzecz, ktorej mi tutaj brakuje :)
Fanatisme er, når man fordobler indsatsen, men har glemt målet.

alusia

  • Gość
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #26 dnia: 15 Maj 2008, 14:10:24 »
Mieszkam w Danii jakis czas i co do kontroli ludzi przez Panstwo to sie zgadzam.Prosze zauwazyc, ze w Danii istnieje sie jako CPR numer a nie jako osoba . W zwiazku z tym sa  tam wszystkie potrzebne i niepotrzebne dane do ktorych maja dostep ci ktorzy maja dostep do naszego CPR a bez tego CPR nic nie mozna zalatwic i tak sie dane na nasz temat "rozprzestrzeniaja". Przyklad: mam firme w Danii ,ktorej nazwa osobie postronnej  zupelnie nic nie mowi. Kiedys przekraczajac granice , na dunskich numerach ale z polskim paszportem uslyszalam od pana policjanta: a jak tam ida interesy z................i podal dokladnie czym sie zajmuje. Przeczytal to nie na suficie a w swoim komputerze. A co do dzialalnosci policji :to na moj stojacy w zatoczce parkingowej samochod uderzyl z impetem inne samochod.Kabusewca tamtego auta byl tak bardzo pijany , ze nie mogl wysiasc z samochodu , a na siedzaco nie mial sily dmuchac w alkomat a pan policjant zapytal z troska " a moze on jest poprostu chory " ?

Klingon

  • Gość
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #27 dnia: 15 Maj 2008, 14:59:53 »
Ja se jechalem rowerem bez swiatel i ciekawe skad oni wiedzieli ze ja tam se jade? ???

Offline Juta

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 2
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: +14/-22
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #28 dnia: 15 Maj 2008, 16:40:46 »
Pracowalam kiedys w restauracji i pewnego dnia w ramach wylapywania obcokrajowcow pracujacych na czarno wpadli do nas policjanci. Zazadali dokumentow. Nie mielismy przy sobie paszportow, wiec zadowolili sie zoltymi kartami. Jeden z policjantow wszedl do drugiego pomieszczenia i gdzies zadzwonil. Widzialam jak przekazuje nasze dane i chwile rozmawia. Po kilkunastu minutach wrocil, oddal nam karty, pouczyl, ze musimy miec zawsze paszporty przy sobie, zyczyl milego dnia i tyle. Numer polega na tym, ze moj kumpel pracowal na czarno. Owszem, mial zolta karte, ale jego pozwolenie skonczylo sie kilka miesiecy temu. Policja nie miala w swojej bazie takiej informacji, a wiec zbieranie danych cos kiepsko jej wychodzi.

Kilka dni po wejsciu Polski do UE moja siostra zlozyla podanie o pozwolenie na prace w pewnej firmie. Sami pracownicy Urzedu Imigracyjnego nie wiedzieli zbyt dobrze jak wygladaja formalnosci. Straszny byl wtedy balagan. Zlozyla papiery i zaczela pracowac, nie zdajac sobie sprawy z tego, ze powinna czekac na pozwolenie. Pracowala tak prawie 2 lata, bo tyle czasu zajelo Urzedowi Imigracyjnemu rozpatrzenie sprawy. Dostawala normalna pensje, placila podatki. Okazalo sie, ze Skat i Urzad Imigracyjny nie wymieniaja sie informacjami, policja tez tego nie kontroluje.

Odnosze wrazenie, ze kontrola dotyczy tylko osob "podejrzanych", a dane przecietnego Jensena czy Kowalskiego nikogo nie obchodza.

alusia

  • Gość
Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #29 dnia: 15 Maj 2008, 17:06:39 »
Z tego wniosek  jestem w grupie " podejrzanych"  ;D bo moje dane mieli w komuterze

poloniainfo.dk

Odp: Dania - panstwem policyjnym?
« Odpowiedź #29 dnia: 15 Maj 2008, 17:06:39 »

 

Dania podczas II wojny światowej

Zaczęty przez PolasikDział Hydepark

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 14278
Ostatnia wiadomość 08 Wrz 2009, 19:25:00
wysłana przez Marlena30
2 GRAMY HISTORII,DANIA W SS

Zaczęty przez HistorykDział Kultura

Odpowiedzi: 50
Wyświetleń: 35759
Ostatnia wiadomość 28 Lis 2009, 15:58:41
wysłana przez Zwykłyktoś
Dania czy Polska, kto zbankrutuje pierwszy

Zaczęty przez dania_dDział Hydepark

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 22745
Ostatnia wiadomość 21 Sie 2019, 10:51:37
wysłana przez kpio47
Dania 3 Irlandia?

Zaczęty przez Where?Dział Hydepark

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 9971
Ostatnia wiadomość 14 Lip 2007, 14:22:12
wysłana przez aemigrate
PRACA W Q VIKAR Horsens, Dania

Zaczęty przez ARTI6867Dział Praca w Danii

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 14161
Ostatnia wiadomość 21 Kwi 2014, 14:30:04
wysłana przez ARTI6867