poloniainfo.dk

Największy portal polonijny w Danii.
 

Aktualności:



Autor Wątek: Przedszkole  (Przeczytany 49357 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tula

  • Gość
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Mar 2008, 12:45:10 »
Udaj sie do komuny i popytaj, aczkolwiek nie wroze sukcesu. Ale moze sie myle i w Twojej komunie to mozliwe. Pozdrawiam.
Autocytat, ale dzis sie dodzwonilam do zrodla, czyli KK, i zapytalam. Pani powiedziala, ze jesli ktos chce zalozyc taki osrodek, moga mu wyslac na adres domowy zestaw regul po angielsku lub dunsku -- wystarczy napisac do nich w tej sprawie maila ze swoim dokladnym adresem na INFOteam@buf.kk.dk

Offline Edytam

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 127
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Mar 2008, 09:08:49 »
Bardzo dziękuję za pomoc. Jestem jeszcze w Polsce, ale chcę wyjechać w czerwcu z rocznym dzieckiem i resztą rodziny. Chcemy być razem, więc każdy szuka czegoś dla siebie już stąd.
Zapytam jeszcze, co się dzieje z dziećmi podczas wakacji? Czy od czerwca przedszkola są zamykane, jak w Polsce, czy są jakieś alternatywne formy zajęć dla dzieciaków? Bo chyba wszyscy rodzice nie mają urlopów przez 2 miesiące... Bo może to dla mnie właśnie dobry moment na start.

Offline michalina

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 53
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Mar 2008, 09:22:53 »
Po pierwsze wakacje sa krótsze niz w Polsce i zaczynaja sie na początku lipca a kończą w połowie sierpnia.W kazdym przedszkolu są dwa tygodnie kiedy jest zamkniete.Informacja w jakim czasie jest podawana w marcu.Sa przedszkola które pełnia dyzur w czasie gdy inne są zamknięte.Należy w marcu potwierdzić czy dziecko będzie miało w tym czasie opiekę czy będzie przez dwa tygodnie,bądz tydzień uczęszczało do innej placówki-wszystko zależy od tego czy rodzic ma w tym samym czasie urlop.

Tula

  • Gość
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Mar 2008, 16:01:08 »
W kazdym przedszkolu są dwa tygodnie kiedy jest zamkniete.
Jest Pani pewna? Nasze jest otwarte caly rok, takze podczas wakacji, a pedagodzy po prostu uzgadniaja urlopy, tak aby nie wyjechali wszyscy w tym samym czasie. Sa natomiast dni, kiedy jest zamkniete (10 w ciagu roku, na przyklad w dniach pomiedzy swietami Bozego Narodzenia a Nowym Rokiem czy kiedy jakies swieto wypada w czwartek, to dniem wolnym staje sie piatek rowniez) i informacje o tym, ktore to sa dni, rodzice dostaja na poczatku roku kalendarzowego.

Offline Edytam

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 2
  • -Otrzymane: 9
  • Wiadomości: 127
  • Reputacja: +0/-1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #19 dnia: 14 Mar 2008, 17:47:00 »
Dziękuję, to dla mnie cenne informacje. A jak się ma sprawa w Aarhus? Planuję wyjazd tam z rodziną, interesuje mnie, czy jest tam zapotrzebowanie na domowe mini przedszkole (do 10 dzieci)? Czy przedszkola są przepełnione, czy są wolne miejsca? Może lepiej zostać nianią share, na początek? Trochę się boję, że wynajmę salę, zakupię pomoce naukowe, powieszę dyplomy, będę  opłacać podatki, a nikt nie przyjdzie...

ilrose

  • Gość
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #20 dnia: 20 Mar 2008, 19:08:47 »
Witam Was  serdecznie!
 a  może ktoś wie czy, jak ja czekam na pozwolenie na pracę i pobyt to mogę  w  jakiś sposób  już posłać dziecko do przedszkola? Dopowiem  że mam stały już kontrakt.
Pozdrawiam

PRZEDSZKOLE

  • Gość
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Wrz 2008, 19:09:58 »
WITAM!!!

Mam takie pytanie czy jest ktoś kto ma ma dziecko w przedszkolu w Arhus???bo mam 3 letniego synka i zamierzam go posłać do przedszkola,,jaśli  jest koś kto ma dziecko ww.miejscowosci proszę o informacje.I co powinnam najpierw zrobić,gdzie sie udać.?

Z góry dziękuję
Pozdrawiam.Dorota..

poloniainfo.dk

Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Wrz 2008, 19:09:58 »

Offline magraf

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #22 dnia: 12 Wrz 2008, 15:48:08 »
2 dni temu zapisaliśmy naszego synka (2 latka) do przedszkola na przyszły rok.Fajnie się składa,że przedszkole jest w naszym bloku :) i pracuje w nim polka.Ona nas pokabusewała gdzie mamy iść.W komunie trzeba iść do kogos kto sie tym zajmuje,przepraszam,że nie napisze jak ten dział się nazywa,bo nie pamietam dunskiej nazwy.Ale jak się kogos tam zapyta to pokieruja.Jak sa miejsca w przedszkolu to nie ma zadnego problemu aby zapisac dziecko.W naszym na ten rok juz nie było,a poza tym moje dziecko jest jeszcze za małe,bo nie ma 3 lat.Koszt zalezy od ilości godzin.Można posłac dziecko na 5-7h dziennie,a tygodniowo to wychodzi 25-35h.Koszt za 25h tygodniowo w naszym przedszkolu to 1200kr,a 35h to 1320kr.Osobiście jeszcze nie wiem na ile pójdzie mój synek.Mam rok aby to przemysleć :).Większych problemów nie bylo aby cokolwiek załatwic w związku z tym.


Pozdrawiam

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
duńskie- polskie przedszkole..?
« Odpowiedź #23 dnia: 25 Wrz 2008, 16:29:44 »
Jak wygląda dzień w duńskim przedszkolu..? Czy tak samo jak w Pl.. bo zdaje się,że te miejsca się bardzo różnią..? I czy ma ktoś moze swoje dziecię w placówce na srodkowej Jutlandii?

Offline marti

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: duńskie- polskie przedszkole..?
« Odpowiedź #24 dnia: 25 Wrz 2008, 18:45:03 »
Ja nie mam dziecka w przedszkolu, ale mogę Ci napisać to co wiem z opowiadań koleżanki na ten temat..
Jej córka ma 4 lata, ale mówi że raczej nie ma jakiegoś wyraźnego podziału na grupy w zależnie od wieku. W przedszkolu są różnego rodzaju sale, np basen z kulkami, w innej zabawki dla dziewczynek, w innej dla chłopców itp, coś tak jakby takie sale tematyczne. Do tego dzieci w ogrodzie mają zwierzęta, nad którymi wspólnie z przedszkolankami sprawują opiekę, jakieś tak kury, kozy, baranki itp.. Mają też jakieś tam jabłonki i inne krzewy owocowe. Potem robią jakieś potrawy z mleka od kozy, jejek, z tych owoców, po prostu wykorzystują to co sobie tam wyhodują. Przedszkole jest otwarte, dziecko może sobie wychodzić na zewnątrz, może tez jeździć na rowerze jeżeli przyjedzie na nim do przedszkola (oczywiście z rodzicem). Otwarte do tego stopnia, ze dziecko może wyjść nawet na ulicę, ale podobno dzieci są tak wychowywane, ze wiedzą gdzie jest granica i nie mogą jej przekroczyć, podobno sie do tego stosują. Koleżanka opowiadała jak raz pojechała po córkę, a ona już czekala na nią na parkingu, więc ta poszła do tych przedszkolanek by zwrócić im uwagę. Dla nich nie było to czymś dziwnym. Koleżanka daje też córci jakąś paczkę z jedzeniem do przedszkola (nie wiem czy przedszkole nie zapewnia jedzenia?). Przedszkole ma też własnego busa i bardzo często jeżdżą na różnego rodzaju wycieczki..
To przedszkole znajduje się włąsnie na środkowej Jutlandii..

To co napisałam wiem z opowiadań, nie wiem czy tak jest we wszystkich przedszkolach. A ogródek ze zwierzętami widziałam osobiście, bo po opowiadaniach koleżanki pojechałam zobaczyć to z ciekawości.

Tula

  • Gość
Odp: duńskie- polskie przedszkole..?
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Wrz 2008, 21:01:46 »
Jak wygląda dzień w duńskim przedszkolu..? Czy tak samo jak w Pl.. bo zdaje się,że te miejsca się bardzo różnią?
Ja Ci opowiem, jak wyglada w naszym, a Ty mi powiesz, czy rzeczywiscie sie tak strasznie roznia, bo ja nie mam takiego wrazenia. Moze jedynie, ze roznia sie iloscia dzieci na opiekuna, i to na korzysc Danii, rzecz jasna.

Mamy otwarte od 6.30 do 16.30. Od 6.30 do 8 jest sniadanie -- w jednym pomieszczeniu jest stol z roznymi produktami i tam siedzi opiekun i pomaga; ci, ktorzy nie jedza, bawia sie razem w innych pomieszczeniach. Wlasciwe zajecia zaczynaja sie o 9, ale bardzo ciezko konkretnie powiedziec, co sie robi, bo to jest roznie. Nasze dzieci np. we wtorki maja gimnastyke na dworze, w piatki spacery po okolicy, poza tym czesto jezdza na wycieczki, ale takie pobliskie, zeby je oswajac z komunikacja publiczna i zasadami ruchu drogowego. Jesli nie wychodza, to czas do lunchu zwanego tu frokostem, spedzaja zwykle w budynku (chyba, ze jest lato, wtedy siedza glownie na plazy) bawiac sie, rysujac, malujac, spiewajac etc. Nie ma sztywnego programu. Od 11 do 12 jedza, potem obowiazkowo na dwie godziny wychodza na dwor (mamy piekny plac zabaw) i tam szaleja. O 14 jedza obiad, a potem albo znow na dwor, albo siedza w srodku, jesli pogoda wyjatkowo pod psem.
Zajecia tez zaleza czesto od pory roku -- przed swietami, wiadomo, robi sie ozdoby, piecze ciasteczka itp. W lecie chodza na plaze, zbieraja muszelki i kapia sie w morzu; w zimie wybieraja sie cala grupa do lasu po choinke itp. itd.
:)

Marti, o jedzeniu w przedszkolu juz pisalismy, przeczytaj dokladnie watek ;).

Offline marti

  • Młodszy
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: +1/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #26 dnia: 25 Wrz 2008, 21:44:55 »
Tula mój post miał na celu tylko odpowiedź dla Lilli.. Przedszkole to temat odległy dla mnie jak na razie, a jak będę zainteresowana to na pewno przeczytam cały wątek.

Offline lilia

  • Doświadczony
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 1
  • -Otrzymane: 1
  • Wiadomości: 1139
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #27 dnia: 26 Wrz 2008, 17:44:58 »
Chętnie bym jednak przeczytała też opinię kogoś, kto ma malucha w przedszkolu -nie- w -Kopenhadze...

agnieszka24

  • Gość
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #28 dnia: 26 Wrz 2008, 20:34:41 »
Witam!!
Też się zastanawiam nad przedszkolem dla mojej córki obecnie ma 2lata i 7miesięcy także poszłaby po ukończeniu 3lat ale niewiem czy jest na to gotowa raczej może czy ja jestem gotowa?
Jestem pełna obaw chodzi mi o język!! bardzo się boję że mała się nie odnajdzie :-[ chociaż jest bardzo komunikatywna!!ale ona będzie mówiła po Polsku(już bardzo ładnie mówi)a nikt nie będzie jej rozumiał!! nie będzie wiedziała co do niej panie mówią!! a jak będzie chciała siku albo pić cokolwiek i pójdzie do pani przedszkolanki a ona nie będzie wiedziała oco jej chodzi??niewiem sama!!Proszę o rady!!
Pozdrawiam

Offline Katarzyna

  • Początkujący
  • *
  • Podziękowania
  • -Dane: 0
  • -Otrzymane: 0
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: +0/-0
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #29 dnia: 26 Wrz 2008, 21:28:12 »
Mala nauczy sie jezyka blyskawicznie, wiec nie ma czym sie martwic :)
W przedszkolu daja sporo czasu i rodzicom i dzieciom na "dostosowanie sie". Rodzice moga przychodzic na krotsze wizyty z dziecmi i uczestniczyc w codziennych zajeciach, po jakims czasie rodzic moze wybrac sie na coraz dluzsze spacery zostawiajac dziecko pod opieka pedagogow.

A jak u nas wyglada "codziennosc"...Jedna z niewielu instytucji otwarta od 5:45 do 20:15. Do 8 mamy sniadanie, potem plac zabaw, zajecia w warsztacie,zabawa wlasna w sali gimnastycznej, klocki/lalki/samochody/cuda inne, wycieczka-w zaleznosci liu doroslych jest w danym dniu. Okolo 11 mamy frokost, mlodsze szczawie dostaja swieze pieluchy i ida spac, starsze ida na plac zabaw. Okolo 14 mamy "frugt" (owoce+domowy chleb) i jesli pogoda dopisuje idziemy znowu na plac zabaw. Jestesmy wlasnie po tygodniu z ogniskiem i jablkami-zrywalismy jablka, robilismy mus, sok jablkowy i codziennie gotowalismy na ognisku.

Dania chwilowo stoi przed duzym wyzwaniem. Do niedawna najwazniejsza wartoscia dunskiej pedagogiki przedszkolnej bylo rozwijanie umiejetnosci spolecznych, w przypadku dzieci mlodszych-samodzielnosc (ubieranie sie, zdejmowanie pieluchy, nalewanie wody, branie jedzenia itd.)+umiejetnosci spoleczne. Niedawno pojawil sie wymog planow pedagogicznych zakladajacych cos wiecej. Czesc pedagogow jest za, czesc przeciw. Gdzies sie pojawil spis czynnosci, ktore 7-latek powinien doswiadczyc wedle sporej liczby grupy zawodowej. Jak znajde w moich przepastnych notatkach, to zacytuje-ale o ognisku byla mowa np.

poloniainfo.dk

Odp: Przedszkole
« Odpowiedź #29 dnia: 26 Wrz 2008, 21:28:12 »

 

Przedszkole w Ishøj

Zaczęty przez Malwina MalecDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 4591
Ostatnia wiadomość 06 Lip 2018, 11:16:10
wysłana przez Malwina Malec
przedszkole dla dziecka

Zaczęty przez mikaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 6824
Ostatnia wiadomość 29 Sty 2008, 15:09:37
wysłana przez Klingoon
przedszkole - oznakowanie ubran

Zaczęty przez JomirDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 14004
Ostatnia wiadomość 11 Kwi 2014, 22:47:37
wysłana przez kayutek
przedszkole dla malego Polaka

Zaczęty przez liliaDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 4828
Ostatnia wiadomość 12 Kwi 2008, 14:50:06
wysłana przez lilia
Przedszkole z ograniczoną ilością dzieci.

Zaczęty przez susoDział Rodzina ...

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 3837
Ostatnia wiadomość 17 Maj 2013, 17:06:05
wysłana przez suso